Aktualności

Bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia

Data publikacji 03.07.2025

Kilkaset pielęgniarek, położnych i pielęgniarzy uczestniczyło w cyklu szkoleń poświęconych ochronie prawnej osób wykonujących zawody medyczne. Szkolenia te zainicjowali wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku.

To odpowiedź na rosnącą liczbę aktów przemocy wobec pracowników służby zdrowia i jednocześnie jeden z efektów współpracy Szkoły z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Słupsku.
Pomysł na taki cykl szkoleń zrodził się w odpowiedzi na niepokojące doniesienia medialne dotyczące ataków fizycznych i słownych na personel medyczny - zwłaszcza w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i podczas interwencji Zespołów Ratownictwa Medycznego. W wielu przypadkach agresja ze strony pacjentów lub ich bliskich prowadziła do poważnych obrażeń, a niekiedy - tragicznych w skutkach zdarzeń kończących się śmiercią ratowników niosących pomoc.

Pierwsze szkolenie odbyło się pod koniec kwietnia w siedzibie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych przy ul. Poniatowskiego w Słupsku. Kolejne odbywały się w różnych miastach województwa pomorskiego, tak aby mogła w nich uczestniczyć jak największa liczba osób. 

Wykłady prowadzili wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji - kom. Anna Rawska i kom. Daniel Milczarek. Uczestniczki i uczestnicy spotkania otrzymali również publikację autorstwa wykładowców pod tytułem „Wybrane regulacje w zakresie ochrony prawnej pracowników służby zdrowia”, która dostępna jest także na stronie internetowej Szkoły Policji w wersji elektronicznej.
https://spslupsk.policja.gov.pl/download/304/328413/regulacjeraster.pdf

Podczas podsumowania dotychczasowych edycji szkoleń Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Słupsku podinsp. Daniel Krenc odebrał w imieniu wykładowców podziękowania i specjalną statuetkę którą przekazał Przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Słupsku Sebastian Irzykowski.

Szkoła Policji w Słupsku zajmuje się szkoleniem i doskonaleniem funkcjonariuszy Policji. Jednak w ramach prowadzonej działalności podejmowane są również przedsięwzięcia wspierające bezpieczeństwo lokalnej społeczności, zgodnie z policyjnym mottem „Pomagamy i chronimy”.
Tego typu inicjatywy, wzmacniają również relacje między służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za zdrowie i bezpieczeństwo naszego społeczeństwa.

Kolejne szkolenia z tego cyklu prowadzone będą po wakacjach.

Powrót na górę strony