SKARGI I WNIOSKI
Podstawy prawne.
Zasady postępowania w sprawie skarg i wniosków regulują: ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. nr 98, poz. 1071) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 roku w sprawie organizacji przyjmowania skarg i wniosków (Dz. U. nr 5, poz. 46).
Podmioty uprawnione do składania skarg i wniosków.
Zgodnie z art. 221 § 1 k.p.a. prawo do składania skarg i wniosków do organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego, organów samorządowych jednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji społecznych przysługuje każdemu.
Tryb wnoszenia skarg i wniosków.
Skargę lub wniosek można wnieść pisemnie, ustnie do protokołu, telegraficznie lub za pomocą dalekopisu, telefaksu, poczty elektronicznej a także telefonicznie. W przypadku skargi telefonicznej konieczne jest osobiste zgłoszenie skarżącego w celu złożenia skargi w odpowiedniej formie lub przesłanie skargi na piśmie.
Skarga lub wniosek, aby były rozpatrzone, powinny zawierać imię i nazwisko oraz adres wnoszącego. Skargi lub wnioski mające cechy anonimu nie podlegają rozpatrzeniu w trybie postępowania skargowego.
W przypadku skierowania skargi lub wniosku do niewłaściwego organu, organ ten jest zobowiązany do:
- niezwłocznego przekazania (nie później niż w terminie 7 dni) skargi lub wniosku właściwemu organowi i równoczesnego powiadomienia o tym skarżącego (wnioskodawcy), bądź
- wskazania skarżącemu (wnioskodawcy) organu właściwego do rozpatrzenia skargi lub wniosku.
Organ właściwy do rozpatrzenia skargi lub wniosku, po wyjaśnieniu sprawy, ma obowiązek powiadomić wnoszącego skargę o sposobie jej załatwienia.
Zawiadomienie powinno zawierać nazwę organu od którego pochodzi, imię i nazwisko oraz stanowisko osoby upoważnionej do rozpoznania skargi oraz wskazanie sposobu jej załatwienia.
Skargi i wnioski w Szkole Policji w Słupsku przyjmuje Komendant Szkoły oraz jego Zastępcy, w poniedziałki w godz. 13:30 do 17:00.
Skargi na działalność Policji można kierować do kierowników jednostek policji, jak również składać bezpośrednio do Rzecznika Praw Obywatelskich:
strona główna RPO www.rpo.gov.pl