Aktualności

Historia policyjnej formacji w szkolnych ekspozycjach

Kształcąc kolejne pokolenia młodych policjantów, nie zapominamy również o historii policyjnej formacji. Eksponaty od wielu lat gromadzone są w Izbie Historii i Tradycji, a także w powstałej kilkanaście lat temu Izbie Historii Kryminalistyki.

Najważniejsze eksponaty związane z kilkudziesięcioletnią działalnością najstarszej policyjnej placówki edukacyjnej gromadzone są w Izbie Tradycji i Historii Szkoły. Jednym z ciekawszych eksponatów jest pierwszy sztandar z lat `40 XX wieku, który władze komunistyczne nakazały zniszczyć, a który ocalał dzięki odwadze kilku osób, które podpisały protokół zniszczenia sztandaru ukrywając go jednocześnie na długi czas. Na ekspozycjach zgromadzono także podręczniki z jakich korzystali pierwsi kursanci.

Cześć historyczną z okresu dwudziestolecia międzywojennego otwiera gablota z mundurem i czapką przedwojennego policjanta. Natomiast w części poświęconej tragicznym losom polskich policjantów w czasie II wojny światowej się znajdują się eksponaty prezentujące los policjantów II Rzeczypospolitej, wywiezionych i straconych w Rosji Radzieckiej. Są tu między innymi guziki znalezione w miejscu pochówku rozstrzelanych oficerów oraz urna z ziemią z mogiły zbiorowej policjantów straconych w Miednoje.

W osobnym budynku znajduje się natomiast Izba Historii Kryminalistyki. W jednym z pomieszczeń zgromadzono eksponaty historyczne obrazujące rozwój techniki kryminalistycznej na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Do najciekawszych eksponatów w tym pomieszczeniu należą: aparat mieszkowy „Vario” używany przez służby policyjne w latach 30-tych ubiegłego wieku, pistolet jodowy używany do ujawniania śladów linii papilarnych - jedna z najstarszych metod ujawniania takich śladów, a także szklana klisza - materiał negatywowy pochodzący z 1930 roku.

W jednym z kolejnych pomieszczeń wyeksponowano narzędzia i przedmioty służące do popełniania przestępstw. Mieści się tam również ekspozycja poświęcona medycynie sądowej oraz fałszerstwu pieniędzy i dokumentów. Ciekawostką jest też obrotowe krzesło z lat `60 ubiegłego wieku, używane do wykonywania fotografii sygnalitycznej.

Ze względu na sytuację pandemiczną obiekty ze zbiorami historycznymi są w tej chwili wyłączone z możliwości zwiedzania przez turystów i uczniów szkół mundurowych. O ponownym udostępnieniu zbiorów do zwiedzania poinformujemy w odrębnym komunikacie.

Powrót na górę strony