Dopalacze niosą śmierć
W tym tygodniu dzieci i młodzież kończą rok szkolny i rozpoczynają wakacyjny wypoczynek. Warto jednak pamiętać, że czas wypoczynku młodych ludzi wykorzystywany jest przez różnego rodzaju dilerów, którzy oferują różnego rodzaju nielegalne używki, w tym dopalacze.
Szczególnie w okresie wakacji występuje zwiększona liczba przypadków zatrucia tak zwanymi dopalaczami. Do szpitali trafiają osoby z ostrym zatruciem organizmu, którym nie zawsze można udzielić skutecznej pomocy. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze - sprzedają śmierć!
Film zrealizowany przez wykładowcę słupskiej Szkoły Policji
asp.szt. Andrzeja Dziąbkowskiego
Poniżej publikujemy numery telefonów, przy których dyżurują specjaliści [posiadający niezbędną wiedzę między innymi na temat substancji psychoaktywnych. Są to numery telefonów przeznaczone zarówno dla dorosłych jak i młodzieży.
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.
800 100 100 - Telefon dla rodziców w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 - 17:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl