Podpisanie porozumienia z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym
Wspólne badania naukowe, szkolenia studentów medycyny i policjantów oraz przedsięwzięcia o pionierskim charakterze w skali europejskiej – umowę dotyczącą współpracy między innymi w tych obszarach podpisali w Gdańsku Komendant słupskiej Szkoły Policji insp. Jacek Gil i Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała.
W trakcie podpisywania dokumentów mówiono o możliwościach współpracy między innymi w zakresie doskonalenia kadr medycznych i policyjnych w obszarze wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i szeroko pojętej pierwszej pomocy. Zarówno w pracy policjantów jak i lekarzy oraz średniego personelu medycznego jest wiele obszarów, w których przedstawiciele obu profesji podejmują wspólne działania. Są to między innymi obowiązkowe badania osób zatrzymanych, które będą osadzone w policyjnych izbach zatrzymań czy udzielanie pomocy sprawcom ciężkich przestępstw, przy których zatrzymaniu użyto broni palnej.
Wzajemne doskonalenie kadr będzie tym bardziej efektywne, że zarówno Szkoła Policji jak i Gdański Uniwersytet Medyczny dysponują wysokiej jakości bazą szkoleniową wyposażoną w najnowocześniejsze urządzenia wspomagające doskonalenie już nabytych umiejętności i kształcenie nowych.
W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się sytuacje, gdy policjanci proszeni są o pilotaż do szpitala pojazdu z rodząca kobietą. GUMed dysponuje specjalnymi manekinami, na których można przećwiczyć całą akcje porodową. Taka wiedza i umiejętności mogłyby być przydatne dla kilku tysięcy policjantów posiadających uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Podpisanie porozumienia
Obecny przy podpisaniu umowy Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i jednocześnie kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej prof. Andrzej Basiński zwrócił również uwagę na szerokie możliwości wzajemnego doszkolenia kadr w zakresie medycyny ratunkowej, w tym także udzielania pierwszej pomocy w warunkach działań bojowych.
Wizyta w Centrum Symulacji Medycznej
Kontakty naukowe obu uczelni rozwijają się intensywnie od kilku lat. Ich wymiernych efektem jest coroczna konferencja naukowa organizowana w słupskiej Szkole Policji oraz udział kadry naukowej GUMed podczas kolejnych edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Policjantów z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.
Szefowie obu uczelni mówili również o projektach naukowych realizowanych pod egidą Ministra Zdrowia. Szczegóły tych zamierzeń będą wkrótce omawiane w ramach kontaktów bilateralnych.
Rozmowa Komendanta Szkoły Policji w Słupsku insp. Jacka Gila z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim
(otwarcie Centrum Medycyny Nieinwazyjnej GUMed)