Aktualności

Doskonalenie ratowniczych umięjętności

Przedstawicielka Szkoły Policji w Słupsku brała udział w warsztatach metodycznych dla nauczycieli szkół policyjnych oraz dla osób realizujących szkolenia z pierwszej pomocy. W trakcie zajęć przybliżono uczestnikom sposób realizacji szkoleń związanych z tematyką pierwszej pomocy w warunkach działania pododdziału zwartego.

W pierwszym dniu warsztatów  zapoznano uczestników z metodami realizacji szkoleń oraz działań ratunkowych przez ratowników medycznych Tomasza Lemma i Marcina Gałkiewicza z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, którzy , którzy na co dzień pracują w Zespole Ratunkowym PCPM (Polish Emergency Medical Team / EMT PCPM) .
- Jest to jedyna w Polsce i jedna z kilku w Europie medycznych grup szybkiego reagowania, zdolnym do wyjazdu do strefy dotkniętej klęskami żywiołowymi (np. trzęsieniem ziemi) lub kryzysami humanitarnymi w ciągu 24 godzin - mówi uczestnicząca w warsztatach nadkom. Sylwia Roda ze Szkoły Policji w Słupsku.
W drugiej części spotkania zaproszono wykładowców do Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, gdzie przedstawiono formę prowadzenia zajęć na salach symulacyjnych z najnowocześniejszym sprzętem medycznym odzwierciedlającym rzeczywiste warunki pracy w zawodach medycznych.

W drugim dniu przeprowadzono szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy w warunkach działania pododdziału zwartego. Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy współudziale Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Było to drugie z cyklu szkoleń dla policjantów i ratowników medycznych. Szkolenie praktyczne przebiegało według trzech wariantów.

W pierwszym został zasymulowany lekki uraz policjanta biorącego udział w działaniach tyraliery, wypychającej agresywny tłum. Obrażenie takie może powstać na przykład wskutek działania środków chemicznych, czy uderzenia kamieniem. W tej sytuacji policjant-ratownik, będący członkiem pododdziału, na wniosek poszkodowanego lub innych funkcjonariuszy, udziela pierwszej pomocy przedmedycznej w zakresie umożliwiającym szybki powrót do działań zarówno jemu, jak i pokrzywdzonemu.

Drugi wariant opierał się na sytuacji, gdy pomoc udzielona przez policjanta-ratownika z pododdziału okazuje się niewystarczająca. Powyższe niesie za sobą konieczność wezwania funkcjonariuszy Zespołu Medycznego. Ci, używając karetki jako zasłony, udzielają poszkodowanemu pomocy i decydują o ewakuacji rannego poza strefę działań oraz o przekazaniu go służbom medycznym spoza struktur OPP.

Trzeci wariant zakładał zranienie osoby cywilnej z tłumu atakującego policjantów. W tej sytuacji pododdział, przesuwając się do przodu, „pochłania” i „wyrzuca” za siebie poszkodowanego, do którego podbiega policjant-ratownik z pododdziału, celem udzielenia pomocy. Gdy taka pomoc okazuje się niewystarczająca, wzywany jest Zespół Medyczny, który udziela niezbędnej pomocy oraz przekazuje rannego cywilnym służbom medycznym.

Celem pokazu było zaprezentowanie cywilnym służbom ratowniczym specyfiki działania pododdziału zwartego w warunkach bojowych. Istotnym punktem szkolenia był czynny udział funkcjonariuszy Zespołu Medycznego OPP, którzy w ten sposób przybliżyli ratownikom zakres swoich działań i czynności podejmowanych podczas udzielania pomocy przez policjantów w poszczególnych strefach bezpieczeństwa, w których obecność ratownika cywilnego nie zawsze jest wskazana.

Obok współdziałania ratowników i policjantów istotnym elementem szkolenia była prelekcja na temat Zespołów Medycznych w polskiej Policji, a także możliwość zaznajomienia ratowników ze sprzętem używanym zarówno przez funkcjonariuszy jak i Zespół Medyczny OPP w Katowicach, w tym z jednostkami broni, sprzętem ochrony osobistej i środkami wsparcia.
W ostatnim dniu szkoleniowym przedstawiono uczestnikom sposób realizacji doskonalenia lokalnego z zakresu pierwszej pomocy w KWP w Katowicach.
Jednym z celów spotkania policyjnych wykładowców realizujących zajęcia z pierwszej pomocy była także możliwość wymiany poglądów i doświadczeń jak również omawianie problemów podczas nauczania tej tematyki.

Organizatorem warsztatów była Koordynator Ratownictwa Medycznego Policji pani Małgorzata Wlaź, Szkoła Policji w Katowicach oraz Komenda Wojewódzka w Katowicach.

Powrót na górę strony