Aktualności

Robocza wizyta leśników

Wymiana wiedzy i doświadczeń, a także współpraca szkoleniowa między jednostkami - taki był cel, kolejnej wizyty w słupskiej Szkole Policji przedstawicieli Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych w Plaskoszu koło Tucholi (kujawsko-pomorskie). Placówka została utworzona w maju ubiegłego roku.

Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy w Plaskoszu koło Tucholi będzie pełnił funkcje szkoleniowe, a także treningowe dla pracowników Lasów Państwowych. Będą to między innymi zajęcia strzeleckie z wykorzystaniem różnorodnych jednostek broni, a także szkolenia podstawowe dla kandydatów na strażników leśnych.
Dzięki rozmowom przeprowadzonym pomiędzy Komendantem Głównym Policji i Dyrektorem Generalnym Dyrektorem Lasów Państwowych szefowie nowo tworzonego centrum mogą poznać dokładnie system szkolenia strzeleckiego policjantów oraz instruktorów strzelań policyjnych, którzy kształcą się i doskonalą w słupskiej Szkole Policji.

Wymiana wiedzy i doświadczeń z leśnikami odbywać się będzie na wielu płaszczyznach. W zakresie szkolenia przedstawiciele Lasów Państwowych będą mogli poznać programy poszczególnych kursów, a także warunki, jakie muszą spełniać otwarte i zamknięte obiekty strzeleckie. Istotne jest również poznanie metodologii określania zapotrzebowani na poszczególne kursy strzeleckie.
Rozmowy w tym zakresie z komendantem Szkoły Policji insp. Jackiem Gilem oraz członkami kadry kierowniczej prowadził dyrektor CSS LP Mariusz Woźniak wraz ze swoim asystentem Waldemarem Lesnerem.

Dzięki roboczym kontaktom z Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych policjanci będą mogli poznać dokładnie funkcjonowanie Straży Leśnej w strukturze Lasów Państwowych. Leśnicy podzielą się również wiedzą z zakresu interwencji, jakie podejmują na terenach leśnych funkcjonariusze LP w stosunku do złodziei drewna, kłusowników i osób łamiących zakaz wejścia lub wjazdu do lasu. Interwencje leśników wiążą się również z wykorzystaniem środków przymusu bezpośredniego od kajdanek i pałki służbowej „tonfa”, na broni palnej skończywszy.

W dalszej perspektywie czasowej możliwe są również wspólne zajęcia szkoleniowe zarówno w obiektach Lasów Państwowych jak i Policji. Warto również podkreślić ze współpraca policjantów i leśników trwa już od dłuższego czasu. Jednym z wymiernych przykładów są szkolenia z zakresu użycia środków przymusu bezpośredniego realizowane przez policyjnych wykładowców w Ośrodku Szkoleniowym LP w Orzechowie koło Ustki, a także wsparcie organizacyjne administracji leśnej przy organizacji kolejnych edycji Ogólnopolskiego Turnieju Oddziałów Prewencji Policji.

Powrót na górę strony