Policyjni medycy na ratowniczej konferencji
Wykładowcy Szkoły Policji, którzy na co dzień zajmują się kształceniem policjantów w zakresie pierwszej pomocy uczestniczyli, w odbywającym się w Krakowie, V Kongresie Ratowników Medycznych. Impreza w tym roku skupiła rzeszę specjalistów z zakresu medycyny ratunkowej, ratownictwa medycznego i specjalistycznych gałęzi ratownictwa. Ilość zgłoszonych wystąpień spowodowała, ze część wykładów musiała obywać się w tym samym czasie równolegle.
Kongres był podzielony na następujące sesje tematyczne, wśród których znalazły się między innymi takie tematy jak: „Kardiologia w ratownictwie: między wytycznymi a praktyką”; „Farmakologia w praktyce ratownika medycznego”; „Terroryzm - wyzwanie dla współczesnej medycyny”; „Web Based Learning w ratownictwie medycznym”; „Ratownik na miejscu zbrodni - medycyna sądowa kompleksowo”; „Ratownictwo Medyczne na świecie - doświadczenia z międzynarodowych misji militarnych pokojowych i medycznych”; „Prawo praktycznie”.
W Kongresie uczestniczyli wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku nadkom. Sylwia Roda i podkom. Michał Kurdziel. W sesji prawnej podkom. Michał Kurdziel wygłosił wykład ,,Działania ratunkowe w aspekcie skutków użycia przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej”, w którym przedstawił procedury ratownicze dotyczące skutkowego użycia paralizatora i wpływ tego urządzenia na ustrój człowieka.
W tym panelu wykład wygłosił również Rzecznik Prasowy KGP mł insp. Mariusz Ciarka, który omówił newralgiczne elementy współpracy funkcjonariuszy Policji i zespołów ratownictwa medycznego w postępowaniu z osobą nietrzeźwą
Podkom. Michał Kurdziel w ramach akcji ratownictwo po godzinach (RPG) przedstawił również wykład dotyczący stosowania przymusu bezpośredniego wobec agresywnych z zaburzeniami psychicznymi oraz zaprezentował pokaz zakładania kaftana bezpieczeństwa.
Jednym z elementów wydarzenia były również warsztaty ratownicze dotyczące m. in. badania osób poszkodowanych z użyciem USG, postępowania ratowniczego w wypadku lotniczym, oceny stanu zdrowia dziecka.
Nadkom. Sylwia Roda uczestniczyła w warsztatach dotyczących działań ratowniczych w wypadku masowym, w którym po ataku terrorystycznym zostało poszkodowanych wiele osób. Warsztaty te miały na celu doskonalenie umiejętności w zakresie TRIAGU zgodnie ze schematem START i Jump Start.
Wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku byli jednymi przedstawicielami szkół policyjnych w tym interesującym wydarzeniu. Wiedza i doświadczenie zdobyte przez wykładowców zostanie na pewno wykorzystane w szkoleniu policjantów z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a także podczas kolejnych warsztatów i zawodów ratowniczych organizowanych przez Szkołę Policji w Słupsku.