Aktualności

W ekstremalnej sytuacji - cz.3, ost.

Komunikacja oraz Zespół Stresu Pourazowego zdominowały ostatni, trzeci dzień seminarium w którym uczestniczyli przedstawiciele słupskiej Szkoły Policji. Seminaryjne obrady odbywały się w Wyższej Zawodowej Szkole Policji landu Brandenburgia w Oranienburgu, niedaleko Berlina.

W trakcie seminarium mówiono o formie komunikowania się w kontekście werbalnym i niewerbalnym. W procesie przekazywania komunikatu sama informacja stanowi tylko 7 % przekazu, pozostałe 93 % stanowi mowa ciała (55%) oraz praca głosem (38 %).
Prowadzący zajęcia Heiko Schmidt, szef Centrum Międzynarodowego oranienburskiej Szkoły Policji, zwrócił uwagę na sposób formułowania komunikatu, który musi być oparty na kilku regułach: wypowiadane sentencje mają trwać nie dłużej niż 6 sekund, rozkazy wydawane na zasadzie pozytywnego przekazu (bez zaprzeczeń - nakaz zamiast nakazu). Najważniejsza informacja musi znajdować się na początku komunikatu. Przekaz nie powinien też wywoływać negatywnych emocji u odbiorcy.

Kolejnym, poruszanym w środę, zagadnieniem był stres. Uczestnicy zapoznali się rodzajami stresu, towarzyszącymi podejmowaniu działań związanych z sytuacjami ekstremalnymi.. Mówiono o sposobach radzenia sobie ze stresem w odniesieniu do osoby, grupy jak również lidera.
Z dużym zainteresowaniem uczestnicy wysłuchali wykładu na temat Zespołu Stresu Pourazowego (Post Traumatic Stress Disorder). Heiko Schmidt zwrócił uwagę, że stanowi on duży problem, nie tylko dla osób, które doznały traumatycznych przeżyć, ale również dotyczy tak zwanych „osobników alfa”, wykonujących zawody takie jak: policjant, żołnierz, strażak czy ratownik medyczny. Omawiano też schematy przeprowadzenia „debrifingu” różnych europejskich krajach.

Ciekawym elementem seminarium było również przedstawienie zachowań osób podróżujących samolotami w aspekcie bezpieczeństwa odnoszącego się do sytuacji kryzysowych, mogących wystąpić podczas startu i lądowania.
Na zakończenie seminarium każdy z uczestników otrzymał „żółtą kartkę” - ulotkę zawierającą kwintesencję definiowania stresu i sposobów radzenia sobie z nim. Każdy z uczestników otrzymał też certyfikat potwierdzający uczestnictwo.

Seminarium było jednym z punktów ponad dwudziestoletniej współpracy pomiędzy Szkołami Policji w Słupsku i Oranienburgu. Dodajmy, że jesienią tego roku planowane jest podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Szkołami na kolejne dwa lata.

Powrót na górę strony