Aktualności

W ekstremalnej sytuacji - cz.2

Proces podejmowania decyzji z punktu widzenia medycznego oraz samych badań nad zjawiskiem rozpoczął drugi dzień konferencji w Wyższej Zawodowej Szkole Policji w Oranienburgu. W spotkaniu, oprócz niemieckich policjantów, uczestniczą także przedstawiciele Szkoły Policji w Słupsku.

Struktura podejmowania decyzji została przedstawiona słuchaczom jako zaprogramowany proces tożsamy dla wszystkich jednostek. Na podstawie badań wiadomo jednak, że wewnętrzny algorytm podejmowania decyzji, w odczuciach każdego z decydentów jest indywidualny i niepowtarzalny, ale jest to myślenie złudne, schemat procesu jest bowiem taki sam.
Uczestnicy spotkania analizowali także wpływ stresu na podejmowanie działań dotyczących sytuacji ekstremalnie niebezpiecznych. Pomimo starań podejmowanych w celu urealnienia zagrożenia nigdy nie będzie można odtworzyć w pełni rzeczywistych warunków działań szczególnie w kontekście „stress impact”.
Nieodzownym elementem występującym w strukturze podejmowania decyzji w sytuacjach ekstremalnych jest zmysł percepcji sprowadzający się do formy obronnej organizmu przed zagrożeniem, wyłączającym zmysły za wyjątkiem tych, które są niezbędne dla przetrwania jednostki. między innymi zawężenie pola widzenia - „efekt tunelu” i wrażenie postrzegania „poklatkowego”.

W kontekście podejmowania decyzji wskazano także na kompetencje międzykulturowe, omówiono model przedstawiony przez Richrda Lewisa, który przedstawia trzy typy osób podejmujących decyzje. Była również mowa o języku ciała.
Prowadzący seminarium, szef Centrum Międzynarodowego oranienburskiej Szkoły Policji Heiko Schmidt przedstawił strategię manipulacji, w kontekście między innymi EAC (Eye Accessing Cues) i FACS (Facial Action Coding System). Tej części seminarium towarzyszyły także ćwiczenia.
Spora część zajęć seminaryjnych w drugim dniu dotyczyła zagadnieniu motywacji. Uczestnicy wiele czasu poświęcili analizie dwóch grup osób: zorientowanych na sukces i unikających porażek.

 

Powrót na górę strony