Aktualności

W ekstremalnej sytuacji - cz.1

W konferencji poświęconej zachowaniu się osób w sytuacjach ekstremalnych uczestniczą w Oranienburgu przedstawiciele słupskiej Szkoły Policji. To jedna z form współpracy pomiędzy policyjnymi szkołami z Polski i Niemiec. W trwającym spotkaniu uczestniczą również przedstawiciele wybranych jednostek organizacyjnych Policji landu Brandenburgia.

Pierwszy dzień zajęć - prowadzonych wyłącznie w języku angielskim - upłynął nad analizą podstawowych pojęć związanych z behawioryzmem i percepcją w kontekście działań podejmowanych w sytuacjach stresogennych. Jako przykłady podawano sytuacje z jakimi mogą spotkać się funkcjonariusze w ramach codziennej służby.
Prowadzący zajęcia przedstawił zdarzenia o charakterze traumatycznym, związane z zamachami terrorystycznymi i akcjami ratunkowymi  w kontekście poszczególnych form organizacyjnych działań policyjnych pojmowanych przez pryzmat dowodzenia.

Jednym z elementów pierwszego dnia zajęć były też ćwiczenia praktyczne związane z możliwością wystąpienia zaburzeń na drodze przekazywania i interpretacji ważnych komunikatów, w tym odnoszących się do chaosu, przywództwa i podejmowania odpowiednich decyzji.
Co ciekawe chaos został przedstawiony, jako element pozytywny, będący fundamentem przyszłego opracowania skutecznej formy działań, dający możliwość budowania efektywności od samego początku, na bazie doświadczeń osoby kierującej.

Prelegent wytłumaczył również jak człowiek łatwo jest zaburzyć strumień informacji odbierany przez poszczególne zmysły. Wstępem do tego zagadnienia było ciekawe przedstawienie pracy ludzkiego mózgu, jako ogromnego zbioru danych odpowiednio pozycjonowanych i przechowywanych na potrzeby przyszłych działań.

Kolejnym z ćwiczeń praktycznych był test LPC, który określał profil lidera – ukierunkowanego na realizację zadania mając na względzie cele taktyczne lub atmosferę w grupie.
W kontekście osoby prowadzącej działania mówiono także o elementach związanych z tak zwanym „capacity overload”, odnoszącym się do ilości informacji, jakie odbierane są przez osobą dowodzącą działaniami. Jednym z aspektów tej części dyskusji było podejmowanie działań w zakresie przeciwdziałania temu zjawisku na zasadzie „system reboot”.

 

Powrót na górę strony