Profilaktyka antynarkotykowa w areszcie
Działanie środków psychoaktywnych oraz omówienie działania tych substancji na organizm człowieka – to jedno z zagadnień omawianych podczas spotkania wykładowców Szkoły Policji z funkcjonariuszami Służby Więziennej. W trakcie czterodniowego szkolenia udział w zajęciach wzięło ponad stu funkcjonariuszy SW.
Wspólne szkolenia z profilaktyki antynarkotykowej to jedna z płaszczyzn współpracy pomiędzy słupską Szkołą Policji i Aresztem Śledczym. Ostatni cykl szkoleń to pokłosie decyzji wydanej przez Generalną Dyrekcję Służby Więziennej, która zaleca współpracę z poszczególnych jednostek penitencjarnych z jednostkami policji w zakresie profilaktyki antynarkotykowej.
Podczas szkoleń przeprowadzonych przez policyjnych wykładowców mowa była o działaniu na organizm ludzki substancji narkotycznych i substancji psychoaktywnych, określanych popularnie dopalaczami. Wykładowcy przedstawiali funkcjonariuszom metody prostych badań, które pozwalają wstępnie określić, czy osoba jest pod wpływem substancji odurzających. Policjanci wskazywali także na metody postępowania z takimi osobami.
Szkolenia w ramach profilaktyki antynarkotykowej prowadzone przez wykładowców Szkoły Policji to to jeden z elementów wzajemnych kontaktów więzienników i policjantów. Wcześniej funkcjonariusze Służby Więziennej podzielili się z policjantami swoją wiedzą z zakresu osadzania osoby w areszcie, w tym z procedurą przyjęcia osadzonego oraz szczegółami dotyczącymi nadzoru i ochrony w areszcie.