Młodzież zainteresowana służbą w Policji
W symulacjach rozmów kwalifikacyjnych, które odbywają się w trakcie doboru do służby w policji, mogli uczestniczyć uczniowie Zespołu Szkół w Białym Borze. Młodzież z klas o profilu policyjnym miała okazję przekonać się, jak wygląda jeden z etapów całej procedury, którą przechodzą kandydaci do służby w Policji.
Spotkanie z białoborską młodzieżą to to część programu „Edukacja Policyjna 2016” zatwierdzonego przez Komendanta Głównego Policji. Jest to program realizowany w klasach mundurowych o profilu policyjnym. Poza kształtowaniem postaw i rozwijania kompetencji, program ten uwzględnia także profilaktykę i sprawność fizyczną wychowanków. Ma z jednej story wspierać nauczycieli w kreowaniu ogólnego rozwoju uczniów, jak również przygotowywać kandydatów do postępowania kwalifikacyjnego przed przyjęciem do Policji.
W trakcie wtorkowych (7.02) zajęć wykładowcy Szkoły omawiali wymagania stawiane kandydatom do służby w Policji ze szczególnym podkreśleniem różnic między pracą i służbą. Mówiono także o etapach postępowania kwalifikacyjnego i przebiegu ścieżki kariery zawodowej policjanta.
Najważniejszą częścią zajęć były jednak symulacje rozmowy kwalifikacyjnej, z kandydatem do służby. Uczniowie odpowiadali na pytania zadawane przez członków komisji, w skład której weszła pełniąca obowiązki Zastępcy Komendanta Szkoły podinsp. Jolanta Buczyńska-Koc, podinsp. Dorota Przypolska oraz psycholog podinsp. Agnieszka Hanak.
Zadawane pytania miały na celu ocenę predyspozycji do pełnienia służby w Policji ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności skutecznego komunikowania się z innymi osobami, motywacji do podjęcia służby, społecznej postawy wobec ludzi oraz umiejętności autoprezentacji.
Dodatkowym elementem, któremu musiała sprostać młodzież był stres związany ze świadomością, że przebieg rozmowy z komisją obserwują pozostałe koleżanki i koledzy z klasy.
Jak podkreślają policjantki, młodzi ludzie bardzo aktywnie włączyli się w realizację symulacji, ćwiczenia i prace w grupach. W trakcie zajęć młodzież zadawała bardzo wiele pytań dotyczących programu szkolenia zawodowego podstawowego, warunków pobytu słuchaczy oraz porządku dnia obowiązującego w Szkole Policji.
Klasy policyjne funkcjonują w Polsce już od dziewięciu lat. Ich głównym zadaniem jest wychowywanie młodych ludzi na odpowiedzialnych obywateli oraz przekazywanie im wiedzy o organizacji i funkcjonowaniu Policji. Szczególny nacisk kładzie się na dyscyplinę i zaangażowanie społeczne uczniów. Są oni również zobowiązani do noszenia munduru w czasie zajęć. Obecnie istnieje około 950 takich klas w 300 szkołach ponadgimnazjalnych, które łącznie kształcą blisko 25 tysięcy uczniów.