Z Ośrodka Pomocy Społecznej do Szkoły Policji
Pod okiem policyjnych wykładowców, specjalistów z zakresu sztuk walki przedstawicielki Ośrodków Pomocy Rodzinie w Łebie i Wicku doskonalą swoje umiejętności w podstaw samoobrony. Jest to jedna z form prewencji, ale też współpracy Policji ze społecznością lokalną.
Są to już kolejne tego tupu zajęcia z przedstawicielkami instytucji pomocowych. Program realizują policyjni wykładowcy, którzy specjalizują się w różnego rodzaju sportach walki. Zajęcia na macie mają na celu wykształcenie i doskonalenie wybranych technik samoobrony. Ćwiczenia mają także poprawić sprawność i wydolność uczestniczek.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń, w trakcie krótkiej poddanki, policjanci odpowiadają na pytania związane rozpoznaniem ustawowych przestępstw przeciwko funkcjonariuszom publicznym, jak na przykład naruszenie nietykalności osobistej lub czynna napaść.
Przy okazji ćwiczeń poszczególnych technik policjanci odpowiadają także na szereg pytań uczestniczek, szczególnym zainteresowaniem cieszy się kwestia pociągnięcia do odpowiedzialności potencjalnych agresorów, którzy chcieliby naruszyć nietykalność kobiet.
Policjanci instruują również, jak radzić sobie z osobami stwarzającymi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Zdaniem przedstawicielek Ośrodków Pomocy społecznej z Łeby i Wicka, takie zajęcia dają im większą pewność siebie, co już z reguły działa odstraszająco na osoby szukające zaczepki.