Funkcjonariusze policji państwowej – Cichociemni
Upamiętnienie dziewięciu byłych funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy wstąpili w szeregi Cichociemnych żołnierzy AK - to główny cel konferencji, która odbyła się we wtorek w Sejmie. W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński oraz przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Biura Ochrony Rządu i Jednostki Wojskowej GROM.
- Szanowni Państwo, w imieniu marszałka Sejmu mam zaszczyt rozpocząć tę konferencję poświęconą najdzielniejszym z dzielnych, najwierniejszym z wiernych - powiedział otwierając dziś w Sejmie konferencję popularnonaukową pt. „Funkcjonariusze policji państwowej – Cichociemni żołnierze AK”.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński skierował do uczestników konferencji list, w którym odniósł się do znaczenia historii dla naszej tożsamości narodowej. Podkreślił w nim znaczenie idei okupionych cierpieniem i życiem, które na stałe wrosły w świadomość pokoleń obecnych i przyszłych. - Pamięć jest wspólnym spoiwem naszej narodowej tożsamości.
Konferencja upamiętniająca dziewięciu byłych funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy wstąpili w szeregi Cichociemnych żołnierzy AK jest wyrazem szacunku dla ludzi, którzy podjęli trud walki o niepodległość ojczyzny. To również dowód pamięci o tych, którzy za wolność Polski gotowi byli zapłacić ceną najwyższą - czytamy w liście.
Podkreślono też w nim wkład organizacji Cichociemnych w walkę Armii Krajowej - Nieoceniony wkład w walkę polskiego narodu z Niemcami i Sowietami nieśli zasilający Armię Krajową Cichociemni – elitarna grupa ochotników.
Bohaterstwo i odwaga Cichociemnych, ale również ich determinacja w walce o wolną i niepodległą ojczyznę sprawiły, że przez wiele lat władze komunistyczne próbowały wykreślić ich zasługi z kart historii. Jednak w ludzikach umysłach i sercach pozostawały wciąż żywe wspomnienia o tych wyjątkowych ludziach - dodano.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński wspomniał o nowo powstałym Biurze Historii i Tradycji Policji. - Chcemy bardzo mocno stawiać na etos służby państwowej, służby policyjnej w tym przypadku. Podstawą tego etosu jest patriotyzm. (…) Bo trudno wyobrazić sobie dobrą służbę państwu formacji mundurowych bez umiłowania ojczyzny, a tego oddania, patriotyzmu uczy poświęcenie naszych przodków - powiedział.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona kpt. Franciszkowi Cieplikowi ppor. Tadeuszowi Kobylińskiemu, mjr Bolesławowi Kontrymowi, mjr Zygmuntowi Milewiczowi plut. Michałowi Paradzie, mjr Janowi Piwnikowi, por. Tadeuszowi Starzyńskiemu, mjr Piotrowi Szewczykowi oraz rtm. Józefowi Zabielskiemu. Ekspozycja prócz sylwetek byłych funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy wstąpili w szeregi Cichociemnych Żołnierzy AK zaprezentowała rys historyczny organizacji.
źródło: sejm.gov.pl
(8.6.2016)