Tajniki policyjnego ceremoniału
W minionym roku wszedł w życie nowy „Ceremoniał Policyjny”. Jak czytamy we wstępie - Ceremoniał jest dokumentem porządkującym i określającym zasady oraz formy indywidualnego i zespołowego zachowania policjantów, a także pracowników Policji, uczestniczących w uroczystościach o charakterze państwowym, policyjnym, patriotycznym i religijnym.
Celem Ceremoniału policyjnego jest kultywowanie policyjnych tradycji, integrowanie środowiska i umacnianie pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie. Podstawowym przesłaniem ceremoniału jest dążenie do tego, aby uroczystości z udziałem policyjnej asysty honorowej, policjantów oraz przedstawicieli środowiska policyjnego przebiegały w atmosferze powagi, podniosłości i były wyrazem szacunku dla narodowych symboli.
Dodatkowo Ceremoniał uwzględnia szczegółowe opisy udziału asysty honorowej, aktualne potrzeby i uwarunkowania legislacyjno-funkcjonalne, ale także realne możliwości zastosowania elementów ceremonialnych w jednostkach organizacyjnych Policji na każdym szczeblu hierarchicznego zorganizowania.
Jednocześnie z wejściem nowego zarządzenia przestało obowiązywać poprzednie zarządzenie Komendanta Głównego Policji z 1998 roku w sprawie metod i form organizacji oraz przebiegu uroczystości policyjnych. Między tymi przepisami występują zasadnicze różnice. Nowy przepis został zmodyfikowany i rozbudowany praktycznie w każdym punkcie.
Aktualny Ceremoniał podnosi rangę asysty honorowej, a także rozszerza listę elementów, które mogą ją stanowić, a są to:
kompania reprezentacyjna Policji,
kompania honorowa,
pododdział honorowy,
orkiestra policyjna lub trębacz/werblista,
poczet sztandarowy,
poczet flagowy,
posterunek honorowy z bronią lub posterunek honorowy bez broni,
policjanci do składania wieńców,
motocyklowa asysta honorowa,
pododdział konny Policji,
szpaler reprezentacyjny z bronią lub bez broni,
policjanci do niesienia odznak, orderów i odznaczeń.
Udział asysty honorowej w uroczystościach państwowych, policyjnych, patriotycznych i patriotyczno-religijnych powinien stanowić ważny element oprawy ceremonialnej i ma na celu nadanie odpowiedniej rangi i podniosłego charakteru tym uroczystościom.
Uroczystości z udziałem asysty honorowej, o których wyżej mowa mogą być przeprowadzone w charakterze uroczystego apelu lub uroczystej zbiórki. W poprzednim ceremoniale uroczystości były przeprowadzane tylko w charakterze uroczystego apelu.
Zasadnicza różnica pomiędzy uroczystym apelem, a uroczystą zbiórką jest miejsce przeprowadzenia tej uroczystości. Uroczysty apel powinien być zorganizowany na placu apelowym jednostki organizacyjnej Policji lub w innym godnym miejscu, np. na rynku miejskim; natomiast uroczysta zbiórka powinna być zorganizowana w pomieszczeniach, na przykład w sali odpraw.
Ważną częścią nowego dokumentu są dwa rozdziały, w których opisano wybrane elementy musztry policyjnej asysty honorowej oraz dokumenty związane z ceremoniałem policyjnym.
W rozdziale dotyczącym musztry asysty honorowej znajdują się zdjęcia ukazujące poszczególne postawy, chwyty sztandarem, chwyty karabinkiem SKS, chwyty karabinkiem AKMS, chwyty szablą i chwyty szablą w szyku konnym.
Natomiast w rozdziale dotyczącym dokumentów związanych z ceremoniałem policyjnym znajdują się wzory formularza wniosku o przydzielenie policyjnej asysty honorowej, wzory scenariusza uroczystego apelu i uroczystej zbiórki, schematy przebiegu uroczystości, sposób składania flagi.
Ciekawym pomysłem jest dołączenie płyty z utworami muzycznymi, które mogą być odgrywane podczas uroczystości.
Należy pamiętać, iż odpowiedzialność za stosowanie zasad określonych w Ceremoniale policyjnym dotyczy każdego policjanta, który pełniąc służbę, kształtuje nie tylko wizerunek Policji, lecz także wizerunek państwa.
Wersja elektroniczna ceremoniału dostępna jest na stronie Komendy Głównej Policji (pobierz plik PDF, 5MB).
Z wydaniem w wersji papierowej z dołączonym materiałem muzycznym można zapoznać się w czytelni Szkoły Policji w Słupsku.
(2.1.2012)