Dzieci z policjantami odkrywają bezpieczeństwo
Uczniowie klas drugich szkół podstawowych Słupska biorą udział w zajęciach prewencyjnych pod nazwą "Odkrywamy bezpieczeństwo". Spotkania z dziećmi w poszczególnych szkołach prowadzą wykładowcy Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego słupskiej Szkoły Policji.
W ramach zajęć policjanci spotykają się z uczniami w klasie, a następnie wychodzą na wspólną wycieczkę po okolicy. Podczas spaceru wykładowcy przypominają drugoklasistom, jak należy przechodzić przez jezdnię, jak chodzić po chodniku, a także jak zachowywać się na przystanku autobusowym i w jaki sposób należy korzystać z komunikacji publicznej.
Oprócz tematyki związanej z bezpieczeństwem ruchu drogowego funkcjonariusze mówią też o innych potencjalnych zagrożeniach. Wśród przykładów podawana jest sytuacja, gdy dziecko zaczepia nieznajoma dorosła osoba. Maluchy dowiadują się także jak należy przechowywać klucze od domu oraz w jaki sposób nosić przy sobie telefon komórkowy, by nie stał się on łupem złodzieja. Podczas spotkania omawiane są różne sytuacje, które mogą mieć miejsce w czasie drogi do szkoły jak również podczas zajęć lekcyjnych. Dzieci dowiadują się także, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia i do kogo zwracać się o pomoc.
Dzisiaj zajęcia w ramach programu „Odkrywamy bezpieczeństwo” przeprowadzone zostały w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Banaha w Słupsku. Zajęcia z dziećmi prowadzili: podkom.Beata Jagielska i kom. Damian Kwiatkowski. Część praktyczna odbywała się na dwóch przejściach dla pieszych. Z sygnalizacją świetlną i bez.
- W trakcie spotkań wskazujemy dzieciom na takie formy zachowań, które zwiększają ich bezpieczeństwo, na tym właśnie polega sedno programu zawarte w nazwie – mówi podkom. Beata Jagielska. - Poprzez wskazywanie odpowiednich przykładów dzieci uświadamiają sobie i odkrywają, w jak dużym stopniu od nich samych zależy ich bezpieczeństwo - dodaje pani podkomisarz.
Z zajęć tego rodzaju cieszą się również nauczyciele prowadzący zajęcia w klasach drugich. Wizyta policjantów i praktyczne wskazówki w terenie utrwalają zdobytą w pierwszej klasie wiedzę z tego zakresu.
Realizacja programu jest możliwa dzięki wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku przy ulicy Mierosławskiego.
(27.9.2012)