Aktualności

Kaskadowe szkolenie prewencyjne

image Realne efekty przynosi zapoczątkowana w ubiegłym roku w słupskiej Szkole Policji koncepcja szkoleń skierowanych do dyrektorów oraz pracowników placówek oświatowych na temat zasad postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Do Komendanta Głównego Policji wpłynęło w tej sprawie pismo Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Grzegorza Karpińskiego dotyczące organizacji szkoleń skierowanych do dyrektorów oraz pracowników placówek oświatowych.

W Komendzie Głównej Policji została opracowana „Ramowa koncepcja realizacji szkoleń dla dyrektorów oraz pracowników oświatowych dotyczących zasad postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym”, która została zaakceptowana przez Zastępcę Komendanta Głównego Policji insp. Cezarego Popławskiego.

Zgodnie z tą koncepcją, w siedzibie stołecznych Oddziałów Prewencji Policji w Piasecznie, przeprowadzone zostało szkolenie kaskadowe w trakcie, którego omawiane były między innymi tematy dotyczące zachowanie w sytuacji zakładniczej, zasad postępowania w przypadku uzyskania informacji o podłożeniu urządzenia wybuchowego czy tez działań Policji na miejscu katastrof i aktów terroru.

W szkoleniu wziął także udział wykładowca Szkoły Policji w Słupsku nadkom. Damian Kwiatkowski, który pracuje w zespole zadaniowym do opracowania i monitorowania ogólnopolskiej koncepcji działań profilaktycznych. Koncepcja powstania tego zespołu zrodziła się w ubiegłym roku, w słupskiej Szkole Policji, podczas narady ekspertów do spraw działań profilaktycznych Policji , która miała miejsce w dniach 6-8 maja 2014 roku. Sam zespół natomiast został powołany dwa miesiące później Decyzją nr 274 Komendanta Głównego Policji.

Szkolenie kasakdowe, w którym uczestniczył nasz wykładowca dotyczyło także wypracowania procedur postępowania nauczycieli i pracowników szkół z Policją w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży przestępczością i demoralizacją. W tym kontekście mówiono między innymi o nowych substancjach psychoaktywnych w Polsce i przeciwdziałaniu cyberprzestępczości.

(29.9.2015)

Powrót na górę strony