Aktualności

Katyńska rocznica

imagePolicjanci ze Szkoły Policji w Słupsku wzięli udział w miejskich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Rocznica ujawnienia tej sowieckiej zbrodni zmusza do refleksji i zachowania w pamięci najwyższych ofiar, jakie ponieśli także przedwojenni polscy policjanci.

W 2007 roku uchwałą Sejmu RP ustanowiono dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Słupsku obchody odbywały się pod Krzyżem Katyńskim na Starym Cmentarzu przy ulicy Kaszubskiej. Szkołę Policji reprezentowali słuchacze, którzy zaciągnęli warty honorowe pod krzyżem katyńskim. Po przemówieniach odczytano apel poległych, a kompania honorowa oddała salwę. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów.

W trakcie uroczystości mówiono między innymi o tragicznym losie tysięcy polskich policjantów, jeńców obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, którzy zginęli tylko dlatego, że byli policjantami. Najwięcej przedstawicieli policyjnej formacji wywieziono do obozu w Ostaszkowie, który liczył 6570 jeńców. Ciała pomordowanych policjantów wywożono do lasu nad rzeką Twercą niedaleko Miednoje, a następnie wrzucano do dołów i zakopywano. Obóz w Ostaszkowie przeżyło jedynie 120 osób.

W trakcie uroczystości na Starym Cmentarzu obecny był między innymi por. Czesław Łukowczyk, jeden z pierwszych absolwentów Szkoły Oficerskiej Milicji Obywatelskiej w Słupsku. Por. Łukowczyk jest także nestorem słupskiego harcerstwa.

(17.4.2013)

Powrót na górę strony