Policyjni misjonarze rozpoczęli ćwiczenia
Policjanci z kolejnej, XXVI zmiany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności EULEX rozpoczęli ćwiczenia zgrywające w Słupsku, dziś (10.05) rano, w auli Szkoły Policji, odbyło się oficjale rozpoczęcie ćwiczeń. Do misji na Bałkanach przygotowuje się 100 policjantów i policjantek.
W trakcie miesięcznych zajęć policjanci ćwiczyć będą między innymi blokady dróg, kontrolę tłumu, przeszukania dużych pomieszczeń, blokady mostów oraz rozdzielanie zwaśnionych grup etnicznych. Wśród zadań, które stoją przed polskimi policjantami są też konwoje polityków i osób duchownych, zabezpieczanie więzień i aresztów, ochrona procesów sądowych szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz wsparcie lokalnych jednostek prowadzących kontrolę graniczną w przypadku zagrożenia ich bezpieczeństwa, głównie na północnej granicy Kosowa z Serbią i zachodniej – z Czarnogórą. Tak jak w poprzednich rotacjach, również i teraz w składzie jednostki znajdują się kobiety.
Dowódcą XXVI zmiany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji jest podinsp. Marcin Kuras, a jego zastępcą – podinsp. Jacek Setniewski. Od grudnia 2008 polscy policjanci nie służą już pod flagą Narodów Zjednoczonych. Organizację i administrację misji przejęła Unia Europejska. Zmieniło się także miejsce stacjonowania polskich policjantów - po kilku latach służby w stolicy Kosowa Prisztinie, Polacy powrócili do swojej poprzedniej bazy w Kosowskiej Mitrovicy.
Oprócz Polaków i funkcjonariuszy z innych państw Unii europejskich służbę w ramach kontyngentu pełnią też mundurowi ze Stanów Zjednoczonych, Rosji Kanady i Turcji.
Państwa powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii cały czas borykają się z konfliktami etnicznymi. Kosowo, na terenie którego stacjonuje polska Jednostka Specjalna Policji, w lutym 2008 roku ogłosiło niepodległość. Fakt ten jest trudny do zaakceptowania przez Serbię, gdyż Kosowo było wcześniej integralną częścią serbskiego państwa.
Skomplikowana sytuacja polityczna jest dodatkowym źródłem konfliktów pomiędzy kosowskimi Albańczykami dążącymi do integracji z Albanią i Serbami, którzy po ogłoszeniu niepodległości przez Kosowo znaleźli się w odrębnym państwie. Dodatkowe napięcia powoduje fakt, że kosowscy Albańczycy to w większości muzułmanie, a Serbowie – wyznawcy chrześcijańskiej religii prawosławnej.
Szkoła Policji w Słupsku jest jedyną szkołą policyjną w kraju kształcącą policjantów wykonujących zadania w misjach pokojowych poza granicami kraju. Profesjonalizm oraz bardzo wysoki poziom wyszkolenia polskich policjantów budzi szacunek i uznanie w strukturach Misji Unii Europejskiej EULEX.
W galerii zdjęć prezentujemy ćwiczenia policyjnych misjonarzy z poprzednich zmian Jednostki Specjalnej Polskiej Policji.
(10.5.2016)