Aktualności

Policyjny e-dziennik

image Autorska wersja elektronicznego dziennika zajęć testowana jest w słupskiej Szkole Policji. Program stworzono specjalnie na potrzeby policyjnego kształcenia zawodowego. Autorem aplikacji jest wykładowca Zakładu Ogólnozawodowego.

Autorem programu jest wykładowca słupskiej Szkoły Policji kom. Marcin Kupiec. E-dziennik działa na zasadzie strony internetowej wspartej skryptowym językiem programowania php oraz javascript i realizującej polecenia języka mysql. Narzędzie obsługuje relacyjną bazę danych, w której gromadzone są informacje na temat: słuchaczy, ocen, obecności, wydarzeń oraz użytkowników.

Świat wirtualny odwzorowuje wiele atrybutów naszej rzeczywistości. Trend ten również postępuje w szkołach w których tradycyjny, papierowy dziennik skutecznie wypierany jest przez dziennik elektroniczny (e-dziennik). Szkoła Policji w Słupsku, bogata w doświadczenia nie zamyka się jednak na nowoczesność, tu tradycja i postęp idą w parze. Jako pierwsza szkoła policyjna w kraju wprowadzimy e-dziennik, którego oficjalny start przewidziano na 1 stycznia przyszłego roku.
Data nie jest przypadkowa, do tego czasu zakończy się bowiem faza testów e-dziennika. Obecnie, w jednym z plutonów, obok dziennika tradycyjnego funkcjonuje ten elektroniczny, wykładowcy uczą się obsługi i zbierają uwagi, które posłużą do wydania jego udoskonalonej wersji.

W policyjnym e-dzienniku informacje o zajęciach, uczniach, nauczycielach gromadzone są w bazie danych obsługiwanej przez serwer stron internetowych. Aby móc z niego korzystać należy dysponować komputerem podłączonym do wewnętrznej, szkolnej sieci intranetowej. Danych strzegą zabezpieczenia wymuszające logowanie do systemu. Każdy upoważniony, zarejestrowany użytkownik ma unikalny numer z którym powiązane są ściśle określone prawa do przetwarzania informacji.

Wszelkie dokonywane poprawy: ocen, tematów, obecności są trwale zapisywane z określeniem daty oraz osoby wprowadzającej zmiany, tu nie ma anonimowych użytkowników czy wpisów nieznanego pochodzenia. Warto dodać, iż gromadzone informacje mają charakter trwały, mogą być w dowolnym czasie zapisywane i przechowywane na elektronicznych nośnikach danych a w przypadku awarii odtwarzane na innym serwerze. Istnieje również możliwość zapisania ocen, tematów, frekwencji wybranego plutonu w formacie obsługiwanym przez arkusz kalkulacyjny, można również dokonać wydruków w postaci papierowej.

Szkoła Policji w Słupsku już w 2011 roku testowo wprowadziła na pewien okres korzystanie z e-dziennika. W ramach szkolenia zawodowego podstawowego, w jednej z kompanii równolegle prowadzone były dwa dzienniki: w wersji papierowej i elektronicznej. Zebrane wtedy doświadczenia pozwoliły na opracowanie obecnej formuły aplikacji. Testy e-dziennika stworzonego w Słupsku prowadzone były również w Szkole Policji w Katowicach oraz w Centrum Szkolenia Policji Legionowie.

(22.9.2014)

Powrót na górę strony