Obezwładnienie energią elektryczną - Taser
Zasada działania i sytuacje, w których można go użyć jako środka przymusu bezpośredniego – policyjni instruktorzy w zakresie posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej zakończyli szkolenie w Słupsku. Zajęcia poprowadzili wykładowcy Zakładu Interwencji Policyjnych, którzy posiadają świadectwa uprawniające do szkolenia polskich policjantów w tym zakresie.
Uczestnicy szkolenia poznali budowę i właściwości, podstawy prawne, a także taktykę użycia i wykorzystania wszystkich modeli przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej będących na wyposażeniu polskiej Policji, czyli TASER X26, TASER X26 P i TASER X2. Absolwenci zostali przygotowani do samodzielnego posługiwania się paralizatorami elektrycznymi, prowadzenia zajęć i egzaminowania policjantów z jednostek terenowych Policji mających nabyć uprawnienia użytkowników wyżej wymienionego środka przymusu bezpośredniego.
Amerykański paralizator wykorzystują policje 45 państw. Pierwsza generacja urządzeń pojawiła się w 1996 roku. Ich działanie oparte było jedynie za zadawaniu bólu. Po kilku latach dalszych prac opracowano model, który działa jedynie na mięśnie szkieletowe człowieka powodując ich całkowitą blokadę. Istotną informacją jest fakt, że Taser może być stosowany do obezwładniania osób z wszczepionymi rozrusznikami serca. Natężenie prądu, jaki płynie do obezwładnianej osoby ma wartość 2 miliamperów.
Działanie Tasera polega na wyrzuceniu w stronę napastnika dwóch specjalnych igieł połączonych z paralizatorem. Dzięki nim możliwe jest przesłanie impulsu do osoby, która ma być obezwładniona. Wygenerowany impuls jest idealnie taki sam jak impuls przekazywany z mózgu do mięśni.
Tasery najczęściej wykorzystuje się przy zatrzymywaniu osób z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi, wobec osób pod wpływem alkoholu i środków odurzających oraz wobec osób posiadających broń białą.
Uczestniczący w szkoleniu policjanci podkreślali, że jest to doskonała alternatywa dla broni palnej. Podkreślano fakt, że ten rodzaj środka przymusu, nie zabija i nie rani, a czas paraliżu jest wystarczający by założyć kajdanki.
Tasery nie wyeliminują broni palnej; jest to jednak bardzo dobre uzupełnienie środków bezpośredniego przymusu, które ma do dyspozycji policjant w trakcie pełnienia służby.
Już wkrótce polscy policjanci wyposażani będą w Tasery, które posiadają wbudowaną kamerę wysokiej rozdzielczości, która rejestruje obraz w trakcie korzystania z urządzenia. Ta dodatkowa funkcjonalność, będzie bardzo pomocna przy późniejszym odtwarzaniu przebiegu interwencji z wykorzystaniem prądu elektrycznego do obezwładnienia niebezpiecznej osoby.
Szkoła Policji w Słupsku będzie centrum szkoleniowym, w którym umiejętności instruktorskie zdobywać będą policjanci z Komend Wojewódzkich. Przygotowani w naszej Szkole instruktorzy będą następnie prowadzić szkolenia dla użytkowników w poszczególnych garnizonach na terenie Polski.
(2.4.2014)