Aktualności

Młodzi policjanci rozpoznają narkotyki

image „Rozpoznawanie, badanie oraz zabezpieczanie środków odurzających i substancji psychotropowych” to temat fakultatywnego wykładu, który dla słuchaczy szkolenia podstawowego przeprowadził kom. Ryszard Janczewski, ekspert i biegły sądowy z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji. W spotkaniu udział wzięli policjnaci, którzy niebawem, 16 maja, po zakończonym szkoleniu, trafią do jednostek terenowych Policji w całym kraju - w większości do komórek patrolowo-interwencyjnych.

Ekspert z Laboratorium Kryminalistycznego precyzyjnie omówił poszczególne rodzaje narkotyków, podając ich cechy charakterystyczne. Służba w pionie prewencji jest niezwykle wymagająca z uwagi na realizowanie zadań o zróżnicowanym charakterze, między innymi wykonywanie interwencji domowych, kontrole drogowe, legitymowanie osób czy zatrzymania sprawców na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa.
Podczas tych czynności niejednokrotnie młodzi policjanci mogą zetknąć się z „podejrzanymi” substancjami. W takich przypadkach przydaje się wiedza nabyta podczas pobytu w Szkole Policji w Słupsku - również podczas takich wykładów jak ten.

Ekspert zaznaczył, że rolą policjanta prewencji jest dokonanie wstępnej identyfikacji substancji. Po ewentualnym zatrzymaniu trafia ona do Laboratorium Kryminalistycznego, gdzie biegli po wykonaniu badań jednoznacznie określają z jakim narkotykiem mamy do czynienia. Prelegent omówił zasady wykonywania badań na etapie Laboratorium Kryminalistycznego na przykładzie Komendy Stołecznej Policji.
Wykładowca podkreślił, że sposoby wytwarzania narkotyków, jak również ich wprowadzania do obrotu, ulegają ciągłym modyfikacjom. Rolą, a nawet obowiązkiem, każdego policjanta jest ciągła edukacja i prowadzenie wszechstronnego rozpoznania, co umożliwi sprawne wykonywanie czynności służbowych.

Podczas wykładu zaprezentowano liczne przykłady dotyczące sposobów wytwarzania substancji o działaniu podobnym do narkotyków wskazując ich równie negatywne działanie na ludzki organizm. Zebrani na auli słuchacze mieli okazję zadania pytań ekspertowi, który udzielał bardzo wyczerpujących odpowiedzi. Ważnym elementem wykładu była prezentacja licznych zdjęć i dokumentów obrazujących zwalczanie przez Policją przestępczości narkotykowej.
Na zakończenie spotkania kom. Ryszard Janczewski dokonał analizy przepisów Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii w kontekście substancji powszechnie określanych mianem „dopalaczy”.

Wykład zorganizował podkom. Przemysław Kaczorowski z Zakładu Służby Kryminalnej, który jest współopiekunem „Koła Prawno-Kryminalistycznego” w Szkole Policji w Słupsku.

(8.5.2012)

Powrót na górę strony