Pracowity dzień Profosa
Teoria połączona z praktyką - w ten sposób słuchacze kursu podstawowego poznają funkcjonowanie poszczególnych komórek w jednostce terenowej Policji. Sprzyjają temu krótkie, aczkolwiek bardzo pożyteczne wycieczki do Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, które stanowią doskonałe uzupełnienie zajęć. W ich trakcie słuchacze poznają tajniki policyjnej pracy.
Jedna z ostatnich wizyt była związana z realizowanymi przez sierż. sztab. Artura Winnickiego zajęciami z tematu związanego z pełnieniem służby przez policjanta w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych i doprowadzonych do wytrzeźwienia (PdOZ). Traf chciał, że na tak zwanym „dołku” umieszczona była zarówno osoba podejrzana o dokonanie przestępstwa, jak i mężczyzna, którego zwolniono po wytrzeźwieniu. Dzięki uprzejmości policjanta pełniącego na co dzień służbę Profosa oraz monitoringowi kursanci mieli okazję krok po kroku „na żywo” obserwować procedury związane z przyjęciem oraz zwolnieniem osoby.
Dla całego plutonu była to doskonała okazja do zapoznania się z zasadami pełnienia służby w PdOZ`cie. Słuchacze mogli zwiedzić też cele, które są cały czas monitorowane ze względu na bezpieczeństwo przebywających w nich osób, a podłączony w każdym pomieszczeniu alarm zapewnia natychmiastową reakcję policjantów pełniących służbę ochronną.
Wizyty w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku organizowane są przez wykładowców Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego. W tej chwili w całej Polsce jest 339 jednostek, w których znajdują się pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Ciekawostką jest fakt, że inaczej przedstawia się algorytm postępowania wobec osób nietrzeźwych w jednostkach, na terenie działania których znajduje się Izba Wytrzeźwień (tak jest w Słupsku), a inaczej tam gdzie alternatywą dla PdOZ jest oddział szpitalny.
(24.2.2014)