Aktualności

Policjanci i wojskowi komandosi

image Wykładowcy technik interwencji szkolili wojskowych instruktorów SERE z technik zatrzymywania i obezwładniania osób. Zajęcia odbywały się w ramach współpracy słupskiej Szkoły Policji z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

Nazwa kursu – SERE - to skrót od pierwszych liter angielskich słów: „Survival” - przetrwanie w ekstremalnym środowisku; „Evasion” - unikanie, przeciwdziałając przechwyceniu przez przeciwnika; „Resistance” - przeciwdziałanie wykorzystaniu, w przypadku schwytania oraz „Escape” - ucieczka, z zamiarem połączenia z macierzystą strukturą.
W ramach wzajemnej współpracy policyjni wykładowcy zapoznali wojskowych instruktorów z technikami zatrzymywania, obezwładniania i przeszukiwania osób. Żołnierze z zainteresowanie ćwiczyli nowe techniki, które w ich z\godnej opinii będą bardzo przydatne w warunkach działań bojowych na terytorium wroga.

imageWzajemne przekazywanie doświadczeń odbywa się dwukierunkowo. Wykładowcy Szkoły mieli także możliwość uczestnictwa w specjalistycznym szkoleniu z zakresu technik przetrwania w sytuacjach zagrożenia życia, odosobnienia i nasilającego się zwątpienia oraz przebywania w warunkach izolacji i paraliżujących emocji. Był to kurs poziomu „C” szkolenia SERE.
Jeden z wykładowców Szkoły Policji zaliczył zaawansowany pakiet związany z przygotowaniem uczestników do ograniczeń ludzkiego organizmu, jakie wywołuje brak snu, wody i pożywienia. Instruktorzy kształtowali zdolności do zmiennych warunków środowiskowych i sytuacyjnych.
Kurs obejmował też aspekty przebywania na nieprzyjaznym terytorium: techniki unikania, ukrywania i maskowania oraz procedury komunikacji na wrogim terytorium.

Doświadczenia i umiejętności zdobyte w trakcie wzajemnych szkoleń wykładowcy przekazują policjantom kursów specjalistycznych, których tematyka zagadnień nawiązuje w pewien sposób do wybranych technik stosowanych podczas szkoleń żołnierzy w ramach programu SERE.

(5.7.2016)

Powrót na górę strony