Oskarżycielskie zakończenie
Dobiegł końca kurs specjalistyczny dla oskarżycieli publicznych. 15 policjantów z komend województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego przez tydzień doskonaliło swoje umiejętności i wiedzę dotyczącą występowania przed sądem.
W trakcie szkolenia większość zajęć to ćwiczenia praktyczne. Policjanci wykorzystywali akta czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia. Już w drugim dniu kursu słuchacze sporządzali wnioski o wyłączenie sędziego i oskarżyciela publicznego z udziału w rozprawie. Najbardziej stresujący w opinii uczestników był trzeci dzień zajęć, kiedy to każdy uczestnik wygłaszał mowę oskarżycielską. Dwa ostatnie dni przeznaczone były na omawianie i sporządzanie środków zaskarżenia, takich jak zażalenie, sprzeciw i apelacja.
Pomimo iż większość uczestników szkolenia prowadzi tylko czynności wyjaśniające i nie występuje w roli oskarżyciela, poziom grupy był bardzo wysoki. Słuchacze poprawnie wykonali zlecone im zadania, co dało odzwierciedlenie w ocenach końcowych. Wszyscy uczestnicy szkolenia ukończyli kurs z ocenami bardzo dobrymi.
W zakończeniu kursu dział wziął zastępca Komendanta Szkoły insp. Witold St. Majchrowicz, który podkreślił, że pełnienie funkcji oskarżyciela publicznego to wielka odpowiedzialność. Na policjancie spoczywa bowiem ciężar przygotowania materiałów, których wartość dowodowa może mieć wpływ na końcowy wynik rozprawy.
(21.10.2011)