Dzień dobry, tu Policja
Zajęcia praktyczne w pomieszczeniach symulacyjnych rozpoczęli policjanci pełniący funkcje dyżurnych jednostek. To między innymi oni przyjmują zgłoszenia kierowane pod numer telefonu 112 lub 997. Pierwsze dni zajęć wypełnione były teorią, teraz przyszedł czas na praktyczne sprawdzenie zdobytej dotychczas wiedzy.
Zajęcia praktyczne dają możliwość sprawdzenie zastosowania właściwego algorytmu postępowania na otrzymane zgłoszenie. W trakcie symulacji kształtuje się także umiejętności w zakresie wykorzystania posiadanego sprzętu łączności i urządzeń informatycznych.
Symulacja służby na stanowisku kierowania ma na celu właściwe przygotowanie kandydatów do realizacji zadań służby dyżurnej a w przypadku dyżurnych mianowanych na kształceniu posiadanych już umiejętności praktycznych dowodzenia policjantami będącymi w służbie.
Sala symulacyjna, w której ćwiczą dyżurni, składa się z trzech pomieszczeń: sali wykładowej, reżyserki oraz stanowiska kierowania. Stanowisko kierowania jest obserwują kamery, z których obraz i dźwięk przesyłany jest do sali wykładowej oraz reżyserki. Policjant pełniący funkcję dyżurnego, w oparciu o wcześniej opracowane założenia, musi właściwie przyjąć zgłoszenie, odpowiednio zareagować, kierować posiadanymi w dyspozycji siłami i środkami a także sporządzać stosowną dokumentację służbową. Rolę pozorantów wykonują wykładowcy.
Dodatkowo reżyserka oddzielona jest od pomieszczenia dyżurnego dużym lustrem fenickim. Umożliwia to wykładowcom obserwację ćwiczącego policjanta i w zależności od potrzeb, odpowiedn9ie modyfikowanie realizowanego scenariusza.
Cała symulacja jest obserwowana jest na monitorze w sali wykładowej przez pozostałych uczestników kursu. Dzięki odpowiednim rejestratorom symulacja jest odtwarzana a następnie analizowana i omawiany pod kątem popełnionych błędów i zastosowanych procedur postępowania.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że kurs prowadzony w takiej formie daje możliwość wymiany doświadczeń między policjantami, którzy każdego dnia muszą podejmować wiele decyzji na stanowisku kierowania. Omawianie poszczególnych przypadków pozwala wypracować algorytmy postępowania, w czasami bardzo nietypowych sytuacjach.
Większość zajęć na kursie przeprowadzą wykładowcy Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego, którzy sprawować będą jednocześnie opiekę dydaktyczną nad jego uczestnikami.
W trwającym miesiąc kursie uczestniczy 40 policjantów.
(13.10.2011)