Aktualności

„Iustitias Vestras Iudicabo”

image„Sprawiedliwość waszą będę sądzić” - tak brzmi tłumaczenie łacińskiego cytatu z Ewangelii umieszczanego przed wojną na fasadach polskich sądów, aby przypominał o nieuchronności kary za popełnione niegodziwości wchodzącym tu obywatelom.
Zapoznaniem z tą słynną sentencją słuchacze kursu podstawowego słupskiej Szkoły Policji rozpoczęli zajęcia w Sądzie Rejonowym w Słupsku jako obserwatorzy rozpraw sądowych. To dodatkowy rodzaj zajęć, dzięki którym młodzi policjanci poznają wiedzę dotyczącą pracy wymiaru sprawiedliwości.

Podczas rozpraw słuchacze obserwują poszczególne fazy postępowania sądowego: wywołanie sprawy, przewód sądowy, głosy stron (przemówienia końcowe) i wydawanie wyroku. W trakcie prowadzenia procesu policjanci zapoznają się z wokandą rozpraw, sprawdzeniem obecności osób wezwanych i zawiadomionych (pokrzywdzeni, świadkowie, biegli, tłumacze), sposobem przeprowadzania poszczególnych czynności dowodowych, a także podsumowaniem przewodu sądowego (przemówienia końcowe oskarżyciela publicznego, przedstawiciela oskarżyciela posiłkowego, samego oskarżyciela posiłkowego, obrońcy oskarżonego, oskarżonego) i ogłoszeniem wyroku przez skład orzekający.

Słuchacze nie tylko w teorii, ale również w praktyce poznają rozmieszczenie na sali rozpraw poszczególnych uczestników postępowania: składu orzekającego, oskarżyciela publicznego i oskarżyciela posiłkowego, obrońcy, oskarżonego i publiczności. Wykładowcy Szkoły przedstawiają słuchaczom prawa i obowiązki świadka, a także zasady zachowania się przed sądem podczas rozprawy.

-Takie wizyty młodych policjantów pozytywnie wpływają na ich wiedzę. Wiedza teoretyczna zdobyta na zajęciach najlepiej utrwala się podczas zajęć praktycznych w sądzie. Właśnie tutaj słuchacz sam może ocenić jak bardzo przydatne są mu wiadomości z zakresu prawa, które przekazujemy na zajęciach w Szkole - mówi starszy wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej podinsp. Andrzej Osiński. - Ponadto podczas takich zajęć policjanci mogą oswoić się z salą rozpraw, każdy z nich wcześniej czy później trafi na salę rozpraw w charakterze świadka albo będzie wykonywał czynności związane z doprowadzeniem osób zatrzymanych bądź aresztowanych - dodaje wykładowca.

Dzięki obecności na sali rozpraw młodzi policjanci poznają cały tok postępowania od chwili ujawnienia popełnienia przestępstwa czy wykroczenia, sporządzenia dokumentacji z wykonanych czynności do chwili rozprawy w sądzie i ogłoszenia wyroku.
Z opinii samych policjantów wynika, że takie wyjścia na rozprawy są doskonałym uzupełnieniem procesu dydaktycznego.

(23.4.2014)

Powrót na górę strony