Aktualności

Ranni podczas wypadku drogowego

image W dodatkowych zajęciach fakultatywnych z zakresu czynności związanych z zabezpieczeniem wypadku drogowego mogli uczestniczyć w czasie wolnym odnajęć słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego. Tematem przewodnim było postępowanie wobec ofiar wypadku drogowego, które znajdują się w pojeździe.

Szkolenie odbyło się w ramach działalności kół tematycznych funkcjonujących w Szkole: Koła Prewencji i Ruchu Drogowego oraz Koła Ratownictwa. Słuchacze zostali zapoznani z algorytmami zabezpieczenia miejsca zdarzenia, oceny mechanizmu zdarzenia, oceny wstępnej osób poszkodowanych i kierowania działaniami ratowniczymi do czasu przybycia dodatkowych służb.
Na zajęciach zwrócono szczególną uwagę na bezpieczeństwo funkcjonariuszy zabezpieczających miejsce zdarzenia, gdyż działania na miejscu wypadku drogowego stwarzają realne zagrożenie dla życia policjantów, na przykład potrącenie w momencie wykonywania czynności służbowych.

imageSłuchacze mieli również możliwość przećwiczenia technik ewakuacji osób znajdujących się w pojeździe w sytuacji zagrożenia. Należy pamiętać, iż nadrzędną czynnością na miejscu wypadku drogowego jest ratowanie ofiar zdarzenia, ale równie istotne jest prawidłowe zorganizowanie ruchu drogowego w celu jego upłynnienia oraz możliwości zorganizowania objazdów.
Po przybyciu na miejsce innych służb ratowniczych (zespól ratownictwa medycznego, jednostki straży pożarnej) zadaniem policjantów jest zabezpieczenie prawidłowego wykonywania czynności przez te jednostki.

W trakcie zajęć omówiono również najbardziej istotne przepisy dotyczące postępowania na miejscu wypadku drogowego, czyli Art. 44 Ustawy prawo o ruchu drogowym oraz Wytyczne nr 3 Komendanta Głównego Policji z dnia 5 lipca 2007 roku w sprawie postępowania policjantów na miejscu zdarzenia drogowego.
Zajęcia przeprowadzili mł.asp. Anna Synak z Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego oraz sierż.szt. Michał Kurdziel z Zakładu Ogólnozawodowego.

(18.12.2013)

Powrót na górę strony