Potwierdzanie tożsamości na fakultetach
Sposoby ustalania tożsamości nie tylko w teorii, ale również w praktyce, za pomocą specjalistycznych urządzeń mogą przećwiczyć policjanci szkolenia zawodowego podstawowego w ramach popołudniowych fakultetów. Na ostatnich zajęciach z tej tematyki młodzi policjanci zapoznawali się z działaniem nowoczesnych skanerów linii papilarnych.
Popołudniowe fakultety były rozszerzeniem wiadomości z zakresu legitymowania i ustalania tożsamości osób. Policjanci z trakcie zajęć posługiwali się różnymi skanerami linii papilarnych, które połączone były bezpośrednio z policyjną bazą danych - Automatycznym Systemem Identyfikacji Daktyloskopijnej AFIS. Każdy ze słuchaczy zapoznawał się z funkcjonowaniem, a następnie obsługą i identyfikacją osób na podstawie odcisków linii papilarnych.
Młodzi policjanci wykorzystywali dwa rodzaje skanerów: IBIS oraz MorphoTouch. IBIS jest urządzeniem mobilnym natomiast MorphoTouch - stacjonarnym; oba modele łączą się z policyjną bazą AFIS i umożliwiają szybkie sprawdzenie, czy pobrane odciski linii papilarnych znajdują się w policyjnych rejestrach.
Urządzenia tego rodzaju są bardzo przydatne, gdy policjant podczas interwencji ma do czynienia z osobą nieprzytomną, nie posiadającą żadnych dokumentów, z ofiarą wypadku drogowego lub z osobą, która już wcześniej była zarejestrowana w systemie AFIS.
W trakcie zajęć programowych słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego dowiadują się o różnych sposobach ustalania tożsamości, jednakże ze względu na dużą ilość materiału, który należy opanować, nie we wszystkich przypadkach program szkolenia przewiduje ćwiczenia praktyczne. W takich sytuacjach policjanci mają do dyspozycji popołudniowe zajęcia fakultatywne, które nie tylko utrwalają zdobytą wiedzę, ale również pozwalają nabyć dodatkowe umiejętności praktyczne.
(30.3.2015)