Kolejne kursy specjalistyczne
Intensywnie przebiega szkolenie policjantów na kursach specjalistycznych w słupskiej Szkole Policji. W poniedziałek rano rozpoczęły się cztery kolejne edycje szkoleń. W rozpoczętych kursach kształcą się między innymi instruktorzy technicznych środków wzmocnienia.
Na pierwszym z rozpoczętych kursów, z zakresu podejmowania interwencji wobec osób agresywnych i niebezpiecznych słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu rozpoznania miejsca i sytuacji przed podjęciem interwencji. Kursanci poznają podstawy negocjacji, aby trafnie zakwalifikować sytuację, w której obligatoryjnie musi być wezwany negocjator, oraz po to, aby nawiązać wstępny kontakt ze sprawcą, co może znacznie ułatwić pracę negocjatora.
Przeważająca część 40-godzinnego szkolenia poświęcona jest ćwiczeniom praktycznym. Słuchacze uczą się, jak zachować bezpieczeństwo nawet w bardzo niebezpiecznych interwencjach, gdy zmuszeni byli do działania z bronią przygotowaną do użycia. Podsumowaniem szkolenia będą zajęcia nocne, w których słuchacze dokonają zatrzymania w warunkach ograniczonej widoczności.
Szkolenie w słupskiej Szkole Policji rozpoczęli w poniedziałek także instruktorzy technicznych środków wzmocnienia. Najbardziej charakterystyczne środki wzmocnienia wykorzystywane przez polską Policję to: armatki wodne, ręczne granatniki zespolone oraz ręczne i automatyczne wyrzutnie granatów łzawiących.
Program kursu ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie policjanta do wykonywania czynności w służbie prewencyjnej: obsługi i konserwacji technicznych środków wzmocnienia znajdujących się na wyposażeniu oddziałów prewencji Policji oraz samodzielnego prowadzenia zajęć dydaktycznych z policjantami pełniącymi służbę z wykorzystaniem technicznych środków wzmocnienia.
Sam program szkolenia instruktorów został opracowany w 2007 roku w słupskiej Szkole Policji. W murach naszej placówki obradował zespół powołany przez Komendanta Głównego Policji, w skład tego zespołu wszedł także ówczesny ekspert Szkoły Policji podinsp. Witold Bukowski (obecnie dowódca Oddziałów Prewencji Policji w Gdańsku).
Od zakończenia II wojny światowej do roku 2007 szkolenia z tego zakresu prowadzone były przy współudziale specjalistów wojskowych. Ponieważ charakter zdarzeń, w których wykorzystywane są techniczne środki wzmocnienia zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, zaistniała potrzeba opracowania nowego programu szkolenia instruktorów tej specjalności.
W kolejnym kursie - obsługi Krajowego Systemu Informacji Policji - uczestniczą policjanci zajmujący się w swoich jednostkach między innymi praca kryminalną i rejestracją danych w systemie KSIP. Są wśród nich także osoby, które dopiero rozpoczną obsługę tego systemu.
Podczas kursu przewidziano 4 godziny wykładów; pozostała część to ćwiczenia praktyczne.
W ramach zajęć uczestnicy nie korzystają z używanej w jednostkach terenowych bazy danych KSIP. Na potrzeby szkolenia stworzona jest odrębna ogólnopolska baza szkolna, która zawiera wyłącznie fikcyjne dane. Baza ta nie jest w żaden sposób połączona z zasadniczą bazą KSIP, która na co dzień wykorzystywana jest w policyjnej pracy.
Ostatnim z rozpoczętych w poniedziałek kursów jest kolejna edycja szkolenia zakresie taktyki i techniki przesłuchań. Udział w zajęciach biorą policjanci, którzy na co dzień prowadzą przesłuchania osób. W kursie 10 policjanci, którzy na co dzień pełnią służbę w pionie kryminalnym. Zajęcia prowadzone są w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach. Wszystkie symulacje przesłuchań odbywają się w pokoju z lustrem fenickim. Dodatkowo w pokoju są zainstalowane mikrofony i kamery, które pozwalają pozostałym uczestnikom śledzić tok przesłuchania w sąsiednim pomieszczeniu.
(4.2.2013)