Spotkanie z ITAKĄ - poszukiwania zaginionych
„Poszukiwanie osób zaginionych, a zjawisko handlu ludźmi” to temat fakultatywnego wykładu, w którym mogli uczestniczyć słuchacze Szkoły Policji. Wykład połączony ze szkoleniem przeprowadziły przedstawicielki Fundacji „ITAKA”.
Wykład miał na celu zapoznanie słuchaczy z działaniami podejmowanymi przez Fundację „ITAKA”. Młodym policjantom przedstawiono także zasady prowadzenia poszukiwań osób zaginionych oraz identyfikacji w aspekcie przepisów policyjnych, czyli Zarządzenia Nr 124 Komendanta Głównego Policji z dnia 4 czerwca 2012 roku w sprawie prowadzenia przez Policję poszukiwania osób zaginionych oraz postępowania w przypadku ujawnienia osoby o nieustalonej tożsamości lub znalezienia nieznanych zwłok. Uczestnikom wykładu zaprezentowano dane statystyczne dotyczące liczby osób zaginionych oraz ujawnionych przypadków handlu ludźmi, z których wynika, że każdego roku Policja przyjmuje około 15 tysięcy tego rodzaju zgłoszeń.
Temat osób zaginionych jest z pozoru niezwykle prosty. Jednak podczas szkolenia i analizy przepisów okazywało się, że słuchacze, którzy jeszcze niedawno byli "cywilami", nie dysponują żadną wiedzą z tego zakresu, a co najgorsze poruszają się w obszarze wiedzy zaczerpniętej z różnych filmów i seriali, a ta całkowicie odbiega od policyjnych procedur stosowanych w przypadku zaginięcia osoby.
- Jako przykład mogę podać, iż niewielu słuchaczy wie, że ze zgłoszeniem zaginięcia osoby nie trzeba czekać 12 czy 24 godziny a można - i trzeba - tego dokonać natychmiast po stwierdzeniu faktu zaginięcia. Tylko takie działanie daje Policji i innym służbom szansę na szybkie odnalezienie osoby zaginionej - mówi podkom. Przemysław Kaczorowski z Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Słupsku.
Podczas szkolenia omówiono również proceder handlu ludźmi z podaniem konkretnych metod działania grup przestępczych działających na terenie całej Europy. W trakcie szkolenia podkreślano też, że istnieje bezpośredni związek między handlem ludźmi a prostytucją oraz handlem ludzkimi organami. Wśród przykładów podano między innymi sposób werbowania dziewczyn do domów publicznych metodą na tzw. „Lover Boya”. W trakcie spotkania mówiono równiez o zasadach działania "Child Alert" - systemu szybkiego powiadamiania w przypadku zaginięcia małego dziecka.
Szkolenie dla słuchaczy Szkoły Policji przeprowadziły przedstawicielki Fundacji „ITAKA”: Zuzanna Ziajko - dyrektor Zespołu do spraw Poszukiwań oraz Joanna Matus - prawnik ITAKI. Fundacja jest niedochodową organizacją pozarządową, która poszukuje zaginionych. Jest jedyną w Polsce organizacją, która bezpłatnie zapewnia kompleksowe wsparcie i pomoc w sytuacji zaginięcia człowieka.
Wykład w ramach „Koła Prawno-Kryminalistycznego” zorganizował wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej podkom. Przemysław Kaczorowski .
(7.11.2012)