Obchody policyjnego święta w Szkole Policji
Uroczystości z okazji święta formacji policyjnej odbyły się w środę w słupskiej Szkole Policji. O godzinie 13.oo w szkolnej auli rozpoczęła się oficjalna uroczystość połączona z wręczeniem odznaczeń i awansów na wyższe stopnie.
Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie lipcu.
W obchodach w Szkole Policji oprócz samorządowców i zaproszonych gości z kraju i zagranicy udział wziął także zastępca Komendanta Głównego insp. Arkadiusz Letkiewicz, który przed kilkoma laty pełnił funkcję zastępcy Komendanta słupskiej Szkoły do spraw Dydaktycznych.
Wyjątkowo w tym roku święto w Szkole Policji nie odbywało się na placu apelowym z udziałem pełnego stanu słuchaczy i kadry. Jest to spowodowane przebudową placu apelowego, który zyska zupełnie nowy wygląd.
Święto Policji co roku jest okazja do wyróżnienia i uhonorowania policjantów i pracowników Policji, a także osób współpracujących z Policją w realizacji jej ustawowych działań. To w szczególności dzień wręczania odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe.
Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych nr 3/P/2012 z dnia 5 lipca 2012 roku o nadaniu odznaki, w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego złotą Odznakę „Zasłużony policjant” otrzymali:
mł. insp. Mirosław Gwadera
mł. insp. Zbigniew Zubel
asp. sztab. Radosław Karnowski.
Srebrną odznakę „Zasłużony policjant” otrzymali:
mł. insp. Krzysztof Wołoszczak
podinsp. Aneta Kamińska-Nawrot
kom. Roman Jagielski
asp. szt. Arkadiusz Falkowski.
Brązową odznakę „Zasłużony policjant” otrzymali:
podinsp. Bożena Barska
podinsp. Tomasz Gid
nadkom. Jarosław Konewko
nadkom. Elżbieta Kotecka.
Decyzją nr Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 lipca 2012 roku za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji srebrnym „Medalem za zasługi dla Policji" odznaczeni zostali:
Reiner Grieger - Prezydent Wyższej Zawodowej Szkoły Policji Brandenburgii w Oranienburgu,
Andre Lindemann - tłumacz z języka polskiego w Prezydium Policji Brandenburgii, Prezes Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Tłumaczy z siedzibą w Berlinie.
Rozkazem Personalnym Komendanta Głównego Policji z dniem 24 lipca 2012 roku na wyższe stopnie służbowe mianowani zostali:
- na stopień młodszego inspektora Policji podinsp. Małgorzata Urbaniak-Pietrusińska
- na stopień podinspektora Policji:
nadkom. Grzegorz Jabłoński
nadkom. Bogusława Olechnowicz-Górnicka
nadkom. Przemysław Osadowski.
Rozkazem Personalnym Komendanta Szkoły Policji w Słupsku z dniem 24 lipca 2012 roku na wyższe stopnie służbowe mianowani zostali:
- na stopień nadkomisarza Policji:
kom. Henryk Dudziński
kom. Agata Tabor- Dzikoń
- na stopień komisarza Policji:
podkom. Wojciech Daszkiewicz
podkom. Sylwia Roda
- na stopień starszego aspiranta Policji:
asp. Andrzej Bezulski
asp. Anna Kopacka
asp. Daniel Staroń
- na stopień młodszego aspiranta Policji:
sierż. sztab. Cezary Hołodowski
sierż. sztab. Mirosław Zarzecki
- na stopień sierżanta sztabowego Policji:
st. sierż. Agnieszka Lemańczyk
- na stopień starszego sierżanta Policji:
sierż. Michał Kurdziel
Szkoła Policji w Słupsku jest najstarszą policyjną uczelnią w Polsce. W pierwszych latach po II wojnie to właśnie w grodzie nad Słupią mieściła się Szkoła Oficerska i Szkoła Przewodników Psów, które później zostały relokowane do Szczytna i Sułkowic.
(aktualizacja: 23.7.2012)