Aktualności

Działania obronne w Policji

image Policjanci, którzy realizują zadania obronne w jednostkach organizacyjnych Policji, zakończyli ostatnie w tym roku szkolenie w ramach kursu specjalistycznego. Udział w zajęciach wzięli przedstawiciele komend miejskich i powiatowych z różnych regionów kraju.

Kursy prowadzone w Słupsku mają przygotować reprezentantów jednostek organizacyjnych szczebla powiatowego (miejskiego, rejonowego) Policji, którzy nadzorują oraz realizują przygotowania obronne. Jednym z celów szkoleniowych jest usystematyzowanie wiadomości, wypracowanie jednolitych algorytmów postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz w sytuacjach nadzwyczajnych.

W trakcie szkolenia przedstawiciele poszczególnych komend omawiali aspekty dotyczące dokumentacji obronnej, a także opracowywali elementy ochrony i obrony obiektów ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz współdziałania z administratorami tych obiektów. Uczestnicy opracowali też własny trening dotyczący zabezpieczenia obiektów policyjnych w ich jednostkach terenowych.

Wśród poruszanych w czasie kursu tematów znalazły się także zagadnienia poświęcone udziałowi Policji w zabezpieczaniu rezerw osobowych na które zostały nałożone przydziały organizacyjno-mobilizacyjne.
Uczestnicy szkolenia opracowali przykładowy regulamin i etat jednostki zmilitaryzowanej Policji, plan działania komendanta w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz zasady współdziałania z militarnymi i pozamilitarnymi ogniwami systemu obronnego państwa.

Wśród kadry prowadzącej zajęcia był między innymi ekspert Sekcji Przygotowań Obronnych Policji Głównego Sztabu Policji KGP kom. Marcin Budzich. W ramach dodatkowych treści prezentowanych słuchaczom omówione zostały zagadnienia - dotyczące planowanego na 2016 rok - ogólnopolskiego ćwiczenia "Tarcza 16". Będzie to ćwiczenie polegające na powołaniu ponad tysiąca osób, którym przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do jednostek Policji nadali właściwi terytorialnie Komendanci Wojskowych Komend Uzupełnień.

(9.12.2015)

Powrót na górę strony