Aktualności

Klasy policyjne w procesie edukacji

imageW konferencji "Wyzwania dla klas policyjnych w procesie edukacji społecznej" uczestniczył przedstawiciel Szkoły Policji w Słupsku. W trakcie spotkania zaprezentowany został jednolity program kształcenia dla klas policyjnych, pod którym podpis złożył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Chodzi o to, żeby wśród młodych ludzi, którzy chcą służyć obywatelom i swojej ojczyźnie kształtować postawy – postawy patriotyczne, postawy służby, postawy, które potem przydadzą się w życiu zawodowym – powiedział uczestniczący w spotkaniu minister Spraw wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.

Klasy policyjne funkcjonują już od ośmiu lat. Ich głównym zadaniem jest wychowywanie młodych ludzi na odpowiedzialnych obywateli oraz przekazywanie im wiedzy o organizacji i funkcjonowaniu policji. Szczególny nacisk kładzie się na dyscyplinę i zaangażowanie społeczne uczniów. Są oni również zobowiązani do noszenia munduru w czasie zajęć. Obecnie istnieje około 950 takich klas w 300 szkołach ponadgimnazjalnych, które łącznie kształcą blisko 25 tysięcy uczniów.

W pracę przy klasach policyjnych angażowani są policjanci. Odbywa się to na podstawie porozumień pomiędzy dyrektorami szkół, a kierownikami jednostek policji. W ubiegłym roku istniały 192 takie porozumienia. Absolwenci klas policyjnych otrzymują dodatkowe punkty podczas ubiegania się o przyjęcie w szeregi Policji.

Podczas konferencji zaprezentowano opracowany w tym roku jednolity program kształcenia dla klas policyjnych. Jest to element trwającego od 2013 roku procesu standaryzacji ich funkcjonowania.
Program poza kształtowaniem postaw i rozwijania kompetencji, uwzględnia także profilaktykę i sprawność fizyczną wychowanków. Ma z jednej story wspierać nauczycieli w kreowaniu ogólnego rozwoju uczniów, jak również przygotowywać kandydatów do postępowania kwalifikacyjnego przed przyjęciem do Policji.

W trakcie konferencji jedna z klas policyjnych zaprezentowała pokaz musztry. Uczniów przygotował były wykładowca słupskiej Szkoły Policji, a obecnie ekspert w Gabinecie Komendanta Głównego Policji podkom. Artur Duszak. Fragment pokazu można obejrzeć poniżej.

(19.4.2016)

Powrót na górę strony