Wykładowcy ze Słupska z wizytą na Litwie
„Bezpieczeństwo na drogach w oparciu o doświadczenia policjantów z wybranych krajów Europy” pod takim hasłem przebiegała wizyta wykładowców Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego, którzy gościli z tygodniową wizytą u litewskich policjantów. Była to część projektu realizowanego w ramach programu Leonardo da Vinci. W trakcie pobytu polscy policjanci gościli u swoich litewskich kolegów z Wilna, Kowna, Trok i Mariampola.
W trakcie wizyty wykładowcy słupskiej Szkoły Policji obserwowali pracę i zadania litewskich policjantów. Polscy policjanci poznawali pracę wileńskiego laboratorium kryminalistycznego, funkcjonowanie policji drogowej, a także służbę strażników granicznych. Przyglądano się również pełnieniu służby w ramach wspólnego działania patrolu Policji polskiej i litewskiej.
Wykładowcy ze Słupska odwiedzili też szkoły policyjne w Trokach i w Kownie oraz uniwersytet kształcący policjantów w Wilnie. Celem wizyty była wymiana doświadczeń i zaobserwowanie dobrych praktyk i pomysłów. Zebrany materiał, pozwolił na znaczące poszerzenie wiedzy wykładowców w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Ciekawe rozwiązania infrastruktury drogowej, sprzęt wykorzystywany przez policję drogową na Litwie, pozyskane informacje i doświadczenia kolegów z litewskiej Policji, a także odmienne uregulowania prawne będą inspiracją do nieco innego spojrzenia na szeroko rozumiane bezpieczeństwo ruchu drogowego. Inspiracja ta pozwoli uniknąć wielu tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach.
Dla przykładu ciekawym rozwiązaniem jest pulsujący sygnał zielony w odpowiedniku naszego sygnalizatora świetlnego S-1, który pojawia się przed zmianą na sygnał żółty. Daje to z dużym wyprzedzeniem informację, że należy zwalniać gdyż zaraz włączy się światło żółte, a następnie czerwone.
W celu wyeliminowania z dróg jak największej liczby kierowców będących pod wpływem alkoholu (279 w 2011 roku) do policyjnych baz danych wpisywane są numery rejestracyjne pojazdów, którymi wcześniej kierowały takie osoby. Kontrolujący pojazd policjant wie, że tym samochodem kierowała osoba pod wpływem alkoholu, a więc ma zwrócić szczególną uwagę na stan trzeźwości kierującego, w przypadku kolejnego zatrzymania kierowcy za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu w okresie krótszym niż rok od pierwszego zatrzymania, następuje konfiskata pojazdu. Innym ciekawym rozwiązaniem jest obowiązek stosowania ogumienia zimowego w pojazdach, który obowiązuje od 1 listopada do 31 marca.
Wiele uwagi poświęca się profilaktyce, a w szczególności na widoczności pieszego na drodze. Wpływa się na świadomość ludzi informując o zagrożeniach i zdarzeniach drogowych zaistniałych w obszarze miejsca zamieszkania między innymi poprzez udział policjantów w nabożeństwach. Po ich zakończeniu wręczane są elementy odblaskowe (kamizelki, maskotki, breloczki czy opaski).
Innym przykładem jest stworzenie w komendach litewskiej Policji pokoi, które wyposażone są w elementy dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. W nich prowadzone są zajęcia z dziećmi, kształtowana jest świadomość o zagrożeniach, a także o obowiązkach wynikających z przepisów ruchu drogowego.
Leonardo da Vinci - "Uczenie się przez całe życie".
Przeczytaj więcej informacji o programie.
Realizacja wspólnych projektów policyjnych odbywa się w ramach projektu Komisji Europejskiej „Leonardo da Vinci – Uczenie się przez całe życie”.
Już w tym miesiącu wykładowcy Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego w ramach programu Leonardo da Vinci udadzą się z wizytą do Niemiec, natomiast grupa policjantów litewskich przyjedzie do Szkoły Policji w Słupsku.
(2.1.2012)