Aktualności

Drogówka - teoria i praktyka

image Nie tylko w teorii, ale również w praktyce poznają funkcjonowanie „drogówki” nowi policjanci kształcący się w słupskiej Szkole Policji. W ramach popołudniowych fakultetów swoją wiedzą podzielili się policjanci pełniący na co dzień służbę na drogach.

Cykliczne zajęcia fakultatywne mają wzbogacać i pogłębiać wiedzę oraz umiejętności zdobyte w trakcie szkolenia podstawowego. Słuchacze zgodnie z programem szkolenia zawodowego podstawowego zapoznają się z tematyką związaną z ruchem drogowym. Są to między innymi zasady pełnienia służby na drodze, uprawnienia i obowiązki policjanta w trakcie pełnienia takiej służby.

W trakcie fakultetów wykładowcy specjalizujący się w zagadnieniach ruchu drogowego omawiają problematykę przyczyn wypadków drogowych, w tym przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierujących. Młodzi policjanci dowiadują się również jak znaczący wpływ na bezpieczeństwo i porządek na drodze mają funkcjonariusze podczas codziennej służby.

Dodatkowe zajęcia dla młodych policjantów wspierają funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Podczas ostatnich zajęć z tego zakresu mł.asp. Krzysztof Szyszka przedstawił urządzenia rejestrujące prędkość, które są na co dzień wykorzystywane w służbie przez policjantów ruchu drogowego.
Przedstawiciel Komendy Miejskiej zwrócił również uwagę, że funkcjonariusz podczas pełnienia służby na drodze ma obowiązek posiadać świadectwo wzorcowania urządzenia (legalizację) i okazać na żądanie kierującego oraz rejestr urządzenia, w którym zapisuje między innymi datę, miejsce oraz ilość ujawnionych wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Po zakończeniu zajęć teoretycznych każdy słuchacz miał możliwość uruchomienia urządzenia, zapoznania się z zasadami działania a także dokonania pomiaru prędkości jadącego pojazdu.
Według obowiązujących przepisów, pomiaru prędkości za pomocą ręcznego miernika, może dokonać każdy przeszkolony policjant, bez względu na rodzaj specjalizacji.
Absolwenci słupskiej Szkoły Policji, po powrocie do jednostek terenowych będą już przygotowani teoretycznie i praktycznie do prowadzenia pomiaru prędkości na drodze.

Fakultety zostały zorganizowane w ramach „Koła prewencji i ruchu drogowego” przez wykładowców Szkoły Policji, którzy wcześniej w jednostkach terenowych pełnili służbę w komórkach ruchu drogowego.

(21.4.2016)

Powrót na górę strony