Kolejne edycje kursów specjalistycznych
Intensywnie przebiega szkolenie policjantów na kursach specjalistycznych w słupskiej Szkole Policji. Na zakończonych kursach kształcili się między innymi policjanci, którzy współpracować będą z osobowymi źródłami informacji oraz funkcjonariusze pełniący funkcje rzeczników dyscyplinarnych.
Dziś po południu zakończył się między innymi kurs dla policjantów, którzy pełnić będą funkcję rzeczników dyscyplinarnych. Rzecznik dyscyplinarny to osoba, która prowadzi postępowania dyscyplinarne wobec policjantów, co do których istnieje podejrzenie naruszenia prawa. W trakcie pięciodniowych zajęć policjanci doskonalili swoją wiedzę i umiejętności z zakresu prowadzenia postępowań dyscyplinarnych. Słuchacze kursu dokonywali też analizy akt postępowań dyscyplinarnych, a także dyskutowali nad przykładami orzeczeń sądu administracyjnego do analizowanych spraw.
Podczas 18 godzin ćwiczeń, na podstawie wcześniej przygotowanych założeń, dokonywano kwalifikacji prawnej zdarzenia, formułowano zarzuty i planowano czynności dowodowe.
Końcowym etapem szkolenia było sporządzenie postanowienia o wszczęciu i zakończeniu postępowania dyscyplinarnego oraz sprawozdanie i projekt orzeczenia.
W piątkowe popołudnie zakończył się też kurs dotyczący współpracy z osobowymi źródłami informacji. Szkolenie to przeznaczone jest dla policjantów służby kryminalnej, wykonujących na co dzień w jednostkach terenowych czynności operacyjno-rozpoznawcze.
Głównym celem szkolenia jest przygotowanie do wykonywania czynności związanych z typowaniem i doborem osobowych źródeł informacji, planowaniem, nawiązywaniem i kontynuowaniem współpracy z osobowymi źródłami informacji z zachowaniem zasad konspiracji i bezpieczeństwa, uzyskiwaniem, gromadzeniem, dokumentowaniem i wykorzystaniem uzyskiwanych informacji.
Istotną część szkolenia stanowiły zajęcia praktyczne z udziałem policjantów z komórek do spraw werbunków wydziałów wywiadu kryminalnego KWP, CBŚ KGP, którzy w realizowanych symulacjach odgrywali rolę pozorantów. Warunkiem ukończenia kursu było uzyskanie ocen pozytywnych z wykonania wymaganych programem zadań.
W kolejnym z zakończonych kursów policjanci z jednostek terenowych przygotowywali się do samodzielnego prowadzenia zajęć oraz egzaminowania swoich kolegów z zakresu sprawności fizycznej, taktyki i technik interwencji oraz umiejętności posługiwania się pałką służbową.
Przed rozpoczęciem zajęć wszyscy kandydaci przeszli dodatkowy egzamin wstępny, w trakcie którego musieli między innymi wykazać się umiejętnością stosowania siły fizycznej jako środka przymusu bezpośredniego oraz umiejętnościami technicznymi służącymi do realizacji interwencji policyjnych.
Kurs trwał cztery tygodnie. Na zakończenie wszyscy przystąpili do egzaminu składającego się z dwóch zadań praktycznych oraz samodzielnego przeprowadzenia zajęć z wybranego tematu. Wszyscy absolwenci otrzymali świadectwo ukończenia kursu specjalistycznego i tym samym nabyli uprawnienia do samodzielnego prowadzenia zajęć w jednostce organizacyjnej Policji oraz egzaminowania policjantów w zakresie taktyki i technik interwencji, a także umiejętności posługiwania się pałką służbową.
(4.10.2013)