Aktualności

Kolejni specjaliści wyszkoleni w słupskiej Szkole Policji

image Absolwenci trzech kursów specjalistycznych opuszczają dziś (piątek, 9 września) mury Szkoły Policji. Przygotowaliśmy policjantów, którzy będą rzecznikami dyscyplinarnymi, będą prowadzić przesłuchania z wykorzystaniem najnowszych technik oraz policjantów, którzy podejmować będą interwencję wobec osób agresywnych i niebvezpiecznych.

Absolwenci pierwszego ze szkoleń to policjanci służby prewencyjnej, którzy na co dzień podejmują interwencje wobec osób agresywnych i niebezpiecznych. Szkolenie prowadzone jest wielopłaszczyznowo, aby jak najlepiej przygotować funkcjonariuszy do realizacji swoich zadań. Policjanci uczyli się prowadzenia rozpoznania miejsca i sytuacji przed podjęciem interwencji. Od właściwej oceny zagrożenia nierzadko zależy bezpieczeństwo policjantów oraz osób postronnych. Kursanci poznali podstawy negocjacji, by trafnie zakwalifikować sytuację, w której obligatoryjnie musi być wezwany negocjator oraz po to, aby nawiązać wstępny kontakt ze sprawcą, co może znacznie ułatwić pracę negocjatora.

Podczas zajęć z technik interwencji policjanci uczyli się i doskonalili umiejętności obezwładniania osób niebezpiecznych. Poznawali, jak poprzez wzajemną współpracę z partnerem uzyskać przewagę nawet nad o wiele silniejszym napastnikiem.
Znaczna część szkolenia poświęcona była zatrzymywaniu osób w pomieszczeniach oraz osób poruszających się pojazdami. Taktyka oparta jest na pracy z bronią palną przygotowaną do użycia. Całe szkolenie uzupełnione było zajęciami z wyszkolenia strzeleckiego, w trakcie którego policjanci realizowali strzelania maksymalnie zbliżone do naturalnych warunków. Część zajęć odbyłą się także w godzinach nocnych.

imageDzisiaj zakończył się również kurs specjalistyczny z taktyki i techniki przesłuchań. W trakcie szkolenia słuchacze wykonywali wiele ćwiczeń, które miały na celu przygotowanie ich do przesłuchania poznawczego i rozmowy z podejrzanym. Wykładowcy wskazywali na sposoby wykrywania kłamstwa i uczyli konstrukcji pytań zadawanych podczas rozmowy z interesantem. Najważniejsze - i zarazem najtrudniejsze - zadanie słuchacze mieli do wykonania pod koniec szkolenia. Musieli wówczas przeprowadzić rozmowę z podejrzanym w taki sposób, aby przyznał się on do popełnienia przestępstwa.
W rolę pozorantów wcielili się wykładowcy prowadzący zajęcia. Podczas tych ćwiczeń wykorzystywane są dwa pomieszczenia symulacyjne. W jednym odbywało się przesłuchanie, a w drugim pozostała część uczestników obserwowałs przebieg czynności. Każde ćwiczenie oceniane było przez całą grupę. Podczas tych zajęć słuchacze wykorzystują całą wiedzę i umiejętności, jakie dotychczas posiadali z pracy zawodowej i o jakie poszerzyli je na kursie.

imageDobiegła końca również kolejna edycja kursu specjalistycznego dla rzeczników dyscyplinarnych. W trakcie zajęć słuchacze dokonywali analizy akt postępowań dyscyplinarnych. Dyskutowali również nad przykładami orzeczeń sądu administracyjnego do analizowanych spraw. Podczas 18 godzin ćwiczeń, na podstawie wcześniej przygotowanych założeń, dokonywano kwalifikacji prawnej zdarzenia, formułowano zarzuty i planowano czynności dowodowe. Końcowym etapem było sporządzenie postanowienia o wszczęciu i zakończeniu postępowania dyscyplinarnego oraz sprawozdanie i projekt orzeczenia. Kurs ukończyli wszyscy uczestnicy.

(7.9.2012)

Powrót na górę strony