Aktualności

Eksperckie seminarium cz.2

image Publikacja zawierająca wskazówki w zakresie doskonalenia zawodowego z podejmowania interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi lub niekontrolującymi swoich zachowań z innych przyczyn – to jeden z efektów eksperckiego seminarium, które zakończyło się w słupskiej Szkole Policji.

Publikacja pomocna będzie nie tylko w trakcie doskonalenia zawodowego w Policji, ale też w innych służbach i instytucjach działających w sferze szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego, w tym również bezpieczeństwa personalnego osób z zaburzeniami psychicznymi.
W trakcie seminarium mówiono również o filmach instruktażowych, które mają stanowić dodatkowy materiał dydaktyczny podczas organizowanych tematycznych szkoleń, warsztatów, seminariów w obszarze podejmowania interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi.
Seminarium odbywające się w słupskiej Szkole Policji ma być początkiem kreowania wspólnego kierunku szkolenia (w ujęciu ogólnym) w jednostkach szkoleniowych Policji oraz jednostkach terenowych Policji.


Adam Lidner
koordynator Śląskiego Zespołu Negocjatorów Policyjnych
  (pobierz)

Mimo istniejących uregulowań prawnych, wciąż pozostaje wiele płaszczyzn, które wymagają doprecyzowania, ale i systematycznej w tym zakresie edukacji. Warto chociażby wspomnieć o tym, że wciąż brakuje istotnych publikacji, które prezentowałyby algorytmy postępowania funkcjonariuszy państwowych w konkretnych sytuacjach interwencyjnych, a jednocześnie pozwalałyby efektywnie prowadzić proces szkoleniowy

W zakresie umiejętności rozpoznawania symptomów i radzenia sobie z osobami przejawiającymi zaburzenia psychiczne, mogącymi jednocześnie zagrażać życiu i zdrowiu funkcjonariuszy publicznych wciąż istnieje konieczność edukowania lokalnych społeczności, że działania Policji, mimo, iż czasami nacechowane stosowaniem siły fizycznej czy innych dostępnych środków przymusu bezpośredniego, to zawsze podejmowane są w obronie podstawowych praw i wolności człowieka; edukowanie, że osoba zaburzona psychicznie może i niejednokrotnie wyrządza większe szkody społeczeństwu, niż społeczeństwo za pośrednictwem odpowiednich służb, takiej osobie.


Krzysztof Sikorski
dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego
  (pobierz)

Szkoła Policji w Słupsku została wyznaczona przez Komendanta Głównego Policji do roli opiekuna-gospodarza programu doskonalenia zawodowego z podejmowania interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi lub niekontrolującymi swoich zachowań z innych przyczyn. Na szczególną uwagę wśród przedsięwzięć, które realizowane będą w Szkole Policji będzie zbieranie, a następnie dystrybuowanie do innych jednostek szkoleniowych, informacji z interwencji policyjnych podejmowanych wobec osób z zaburzeniami psychicznymi lub niekontrolującymi swoich zachowań z innych przyczyn.
W ten sposób pozyskane informacje posłużą nie tylko do wzbogacenia procesu szkoleniowego, ale również do przeprowadzenia wnikliwej analizy symptomów aspołecznych zachowań tego rodzaju osób, sposobu ich działania, określania najskuteczniejszych form działań zapobiegawczych.

Wypowiedzi i zdjęcia z pierwszego dnia konferencji.

(1.7.2016)

Powrót na górę strony