O walce z pseudokibicami
Sposoby zapobiegania, rozpoznawania jak również zwalczania przestępczości pseudokibiców były tematem wykładu, w którym uczestniczyli słuchacze kursu podstawowego. W rolę prelegentów wcielił się podkom. Paweł Makarowski oraz podinsp. Jarosław Kacperski - funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji.
Już w starożytnych czasach zawody sportowe budziły emocje i gromadziły rzesze zwolenników. Tak jest i dzisiaj- każda dyscyplina sportowa gromadzi wokół siebie fanów. Jednak zachowania i działania podejmowane przez niektórych z nich łamią zasady „zdrowego” kibicowania. Imprezę sportowa postrzegają jako teren do swoich przestępczych działań i prezentowania negatywnych zachowań. Tworzą zorganizowane grupy o charkterze przestepczym, których celem jest wywoływanie burd na stadionach, organizowanie ustawek, handel narkotykami oraz wymuszenia i rozboje.
Pseudokibice to dziś jeden z większych problemów z jakim boryka się polska policja przy zabezpieczaniu imprez sportowych - szczególnie meczach piłki nożnej. Uczestnicy wykładu zostali zapoznani z historią powstania tej subkultury w Polsce. Prowadzący bardzo szczegółowo scharakteryzowali największe grupy pseudokibiców działające na terenie kraju oraz te o zasięgu miedzynarodowym.
Oprócz teorii nowo przyjętym policjantom zaprezentowano szereg materiałów filmowych obrazujących możliwości polskiej Policji w walce z tym negatywnym zjawiskiem społecznym. Pomimo rozwoju nowoczesnych technologii, którymi dysponuje Policja, szerokiej współpracy z policjami innych państw, walka z tym rodzajem przestępczości jest niezwykle trudna gdyż pseudokibice tworzą struktury hermetyczne o charakterze zorganizowanym.
Korzystając z obecności prelegentów z Komendy Stołecznej wykładowcy Zakładu Służby Kryminalej Szkoły Policji w Słupsku wzięli udział w szkoleniu na temat możliwości wykorzystania technicznych środków wsparacia pracy operacyjnej i nowoczesnych technologii przy realizacji czynnosci operacyjno-rozpoznawczych.
Szkolenie przeprowadził nadkom. Mariusz Lenczewski oraz asp. Radosław Nadoliński z Komedy Stołecznej Policji. Koordynatorem obu spotkań był podkom.Przemysław Kaczorowski -wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej w Szkole Policji w Słupsku.
(26.2.2013)