Aktualności

Polscy policjanci w Brandenburgii

image„Bezpieczeństwo na drogach w oparciu o doświadczenia policjantów z wybranych krajów Europy” - pod takim hasłem przebiegała kolejna wizyta wykładowców Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego, którzy gościli z tygodniową wizytą u niemieckich policjantów. Była to część projektu realizowanego w ramach programu Leonardo da Vinci. W trakcie pobytu polscy policjanci gościli u swoich niemieckich kolegów z Oranienburga, Berlina i Poczdamu.

W trakcie wizyty wykładowcy słupskiej Szkoły Policji obserwowali pracę i zadania niemieckich policjantów, które ukierunkowane są na nadzór nad bezpieczeństwem ruchu drogowego. Polscy policjanci poznawali funkcjonowanie policji drogowej, a także działalności innych instytucji mających wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestniczyli w prezentacji dorobku Niemieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (Deutscher Verkehrssicherheitsrat), której celem jest wspieranie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Koncentruje się ona na sprawach ludzkich zachowań, technologii pojazdów, infrastruktury drogowej, transportu, medycyny oraz przepisów prawnych. Polscy policjanci byli także obecni w siedzibie firmy „DECRA”, która przeprowadza między innymi badania techniczne pojazdów oraz wykonuje ekspertyzy dotyczące wypadków drogowych.

Program wizyty przewidywał również szkolenie z techniki jazdy w warunkach zimowych, które prowadzili niemieccy instruktorzy szkoły policyjnej. W trakcie treningu uczyli się kontroli nad pojazdem przy hamowaniu na śliskiej nawierzchni oraz omijaniu przeszkody. Wyjątkowych przeżyć dostarczył symulator dachowania samochodu i trening wypinania się z pasów bezpieczeństwa przy odwróconym do góry kołami pojeździe.

Policjanci mieli również okazję obserwować specjalną grupa policjantów zajmującą się kontrolą transportu drogowego. W trakcie tych czynności stwierdzono wiele nieprawidłowości przy przewożeniu towarów oraz niezgodności związanych z czasem pracy i odpoczynkiem kierowcy. Nieprawidłowości te skutkowały nałożeniem wysokich kar pieniężnych zarówno na kierowcę jak i na pracodawcę.

imageCelem wizyty była wymiana doświadczeń i zaobserwowanie dobrych praktyk i pomysłów. Zebrany materiał, pozwolił na znaczące poszerzenie wiedzy wykładowców w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Ciekawe rozwiązania infrastruktury drogowej, sprzęt wykorzystywany przez policję drogową w Niemczech, pozyskane informacje i doświadczenia kolegów z niemieckiej Policji, a także odmienne uregulowania prawne będą inspiracją do nieco innego spojrzenia na szeroko rozumiane bezpieczeństwo ruchu drogowego. Inspiracja ta pozwoli uniknąć wielu tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach.
Dla przykładu: ciekawym rozwiązaniem jest szkolenie wszystkich policjantów na czterodniowym kursie techniki kierowania pojazdem. Każdy ma okazję wypróbować swoich sił przy ekstremalnych manewrach, które mogą się pojawić w związku z pełnieniem służby radiowozem.

Land Brandenburgia angażuje się w propagowanie korzystania z publicznych środków transportu. W przypadku powrotu z dyskoteki taksówką osobową przez imprezowiczów, istnieje możliwość finansowania przez władze 50% ceny przejazdu. Promowana jest również bezpieczna, ekonomiczna i przyjazna środowisku jazda samochodem zgodnie z programem ECOWILL, w którym uczestniczy wiele krajów UE. Wiele uwagi poświęca się profilaktyce, a w szczególności na wpływanie się na świadomość ludzi informując o zagrożeniach i zdarzeniach drogowych.

Logo programu.

Leonardo da Vinci - "Uczenie się przez całe życie".
Przeczytaj więcej informacji o programie.

Realizacja wspólnych projektów policyjnych odbywa się w ramach projektu Komisji Europejskiej „Leonardo da Vinci – Uczenie się przez całe życie”.

(30.1.2013)

Powrót na górę strony