Aktualności

Wiedza policyjna i prawa człowieka

image Nie tylko, prawo, samoobrona i strzelanie. W trakcie trwania szkolenia zawodowego podstawowego policjanci zdobywają również wiedzę z zakresu praw i wolności człowieka. Z ustawy o Policji wynika, że każdy policjant w toku wykonywania czynności służbowych ma obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. Zbliżający się Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka jest okazją do przypomnienia kilku informacji dotyczących praw człowieka.

Prawa człowieka to podstawowe normy przysługujące każdemu z nas wynikające z samego faktu bycia człowiekiem: prawo do życia, wolność słowa, wolność zrzeszania się, czy prawo do edukacji. Źródłem wszystkich praw i wolności jest przyrodzona i niezbywalna godność każdego człowieka.

W polskim prawie są obecne przepisy penalizujące czyny, których podłożem jest stosunek sprawcy czynu do osób wyróżniających się określoną cechą, które zostały opisane w art. 118, 119, 256 i 257 Kodeksu Karnego Od kilku lat w kręgu szczególnego zainteresowania resortu spraw wewnętrznych pozostają zdarzenia, których podłożem może być rasizm lub ksenofobia.

Kilka lat temu w ramach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powołano Zespół Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii. Zespół śledzi między innymi doniesienia prasowe i portale internetowe, a także współpracuje z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się przeciwdziałaniem dyskryminacji na tle rasowym i instytucjami publicznymi właściwymi w zakresie ochrony praw człowieka.
Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE opracowało roboczą definicję tego typu przestępstwa, która może pomóc w zrozumieniu problemu i stworzeniu programów przeciwdziałania temu zjawisku oraz w jego zwalczaniu.

Gdy dochodzi do przestępstwa z nienawiści lub innego podobnego incydentu, nie tylko czyni on szkodę samej ofierze i jej mieniu, ale także może znacznie wpływać na całe rodziny, społeczności i społeczeństwo jako całość. Dlatego też warto coraz skuteczniej wdrażać w życie zasady tolerancji.

(8.12.2015)

Powrót na górę strony