Policjanci uczą nauczycieli
Nauczyciele ze szkół gminy Kobylnica doskonalili w piątek na terenie Szkoły Policji swoje umiejętności z zakresu ratowania życia w stanach nagłych. Wizyta pedagogów odbyła się w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Komendantem Szkoły Policji w Słupsku i Wójtem Gminy Kobylnica.
Trwające ponad 5 godzin szkolenie rozpoczęło się od krótkiego wstępu teoretycznego, po którym rozpoczęły się zajęcia praktyczne z wykorzystaniem specjalnych fantomów. W ramach ćwiczeń każdy nauczyciel musiał udzielić pierwszej pomocy osobie, która straciła przytomność i dodatkowo przestała oddychać.
Oprócz samych czynności ratowniczych nauczyciele musieli również przysposobić do działań ratowniczych inne osoby, między innymi w celu powiadomienia służb ratowniczych. O zaangażowaniu i emocjach, jakie towarzyszyły szkoleniu może świadczyć fakt, że niektóre osoby, tak koncentrowały się na czynnościach resuscytacyjnych, że nie słyszały poleceń wydawanych przez wykładowcę prowadzącego symulację.
Zajęcia z nauczycielami prowadził wykładowca Szkoły Policji sierż.sztab. Michał Kurdziel, który swoją wiedzę medyczną zdobywał w Akademiach Medycznych w Łodzi i Szczecinie, a doświadczenia praktyczne - podczas służby w Afganistanie jako dowódca medycznego plutonu ewakuacyjnego.
Nasz wykładowca jest również autorem podręcznego algorytmu ratowniczego w podstawowych stanach zagrożenia życia, który wdrożony był do wykorzystania wśród policjantów zabezpieczających EURO2012.
W Europie dochodzi do około 350–700 tysięcy nagłych zatrzymań krążenia (NZK) rocznie. Oznacza to, iż co minutę 1 osoba doznaje NZK, a wedle aktualnych statystyk przeżywalność do momentu wypisu ze szpitala nie przekracza 10%, tymczasem podstawowe zabiegi resuscytacyjne u poszkodowanego, który doznał NZK mogą nawet 3-krotnie zwiększyć jego szanse na przeżycie. Wymaga to jedynie prowadzenia dobrej jakości uciśnięć klatki piersiowej oraz wykonywania oddechów ratowniczych w schemacie 30:2 (tj. naprzemiennie 30 uciśnięć i 2 wdechów ratowniczych).
(24.10.2014)