Aktualności

Autorski program "Sport moją tarczą"

image Zmiana w postrzeganiu policjanta i zaufanie młodych ludzi do stróżów prawa w niebieskich mundurach - to jeden z wymiernych efektów programu prewencyjnego „Sport moja tarczą”, który od dwóch i pół roku realizują z dziećmi i młodzieżą wykładowcy słupskiej Szkoły Policji.

Program jest inicjatywą wykładowców Szkoły Policji; powstał z myślą o młodzieży, uczniach V i VI klas Szkoły Podstawowej oraz I i II klas Gimnazjum Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku. W zajęciach uczestniczą dwie grupy wychowanków Spotkania odbywają się na przemian: w obiektach Szkoły Policji i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
- Po dwóch i poł roku trwania programu widać już wyraźnie, że dzieciaki zaczęły być bardziej otwarte, odnoszą się do siebie z większą sympatią, a w trakcie wykonywania zadań szkolnych pomagają sobie nawzajem i potrafią pracować wspólnie - bez przepychanek, wyzywania i obrażania się wzajemnie - mówi prowadzący zajęcia asp. Jakub Sawicki, który zainicjował to przedsięwzięcie.

Również nauczyciele Ośrodka, którzy współpracują z policyjnymi wykładowcami podkreślają, że nie od razu znikną wszystkie problemy nękające uczniów i ich negatywne zachowania. Dotychczasowe zmiany w codziennym życiu młodych ludzi i ich zachowaniu, jakie zauważają ludzie przebywający z nimi, świadczą o sukcesie programu, a także o tym, że przynosi on pozytywne rezultaty. Efektem wysiłku policyjnych nauczycieli są uśmiechnięte twarze dzieci i ich radość.
Poza zajęciami teoretycznymi młodzież bierze udział w zajęciach sportowych, które realizowane są na salach sportowych, matach do sportów walki oraz w obiektach symulacyjnych Szkoły Policji w Słupsku. Zajęcia sportowe to między innymi: zajęcia ogólnorozwojowe, gry i zabawy zespołowe, a także ćwiczenia rozładowujące negatywne emocje.

imageWśród zabaw, które jednocześnie przybliżają codzienną pracę policjantów, jest „zabawa w komandosa”. Po zakończeniu zajęć dydaktycznych słuchaczy, w obiektach symulacyjnych Szkoły Policji, młodzi ludzie ubrani prawie jak prawdziwi komandosi, w kamizelki kuloodporne, hełmy kewlarowe, pasy policyjne i ochraniacze, w kilkuosobowych zespołach przeszukują pomieszczenia symulacyjne poszukując ukrytych w nich „niebezpiecznych” przedmiotów. Zajęcia te mają też element rywalizacji, wygrywała bowiem ta grupa, która w określonym czasie odnajdzie największą liczbę przedmiotów.

Jednym z elementów zajęć, na które szczególnie zwracają uwagę policjanci jest też bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w trakcie zabaw z rówieśnikami, i sposoby radzenia sobie z agresywnymi zrachowaniami rówieśników w szkole i poza nią. Wykładowcy mówią również, kiedy wzywać pomocy w trakcie jakiegoś zdarzenia oraz gdzie jej szukać już po jego zaistnieniu.

Poza zajęciami mającymi formę pogadanek i zajęciami sportowymi uczestnicy programu, ich wychowawcy jak i prowadzący zajęcia brali udział we wspólnie zorganizowanych zajęciach okolicznościowych - pierwsze z nich to zajęcia organizacyjne na początku programu gdzie zostali zaproszeni rodzice oraz opiekunowie młodzieży wytypowanej do udziału w programie. Spotkanie to miało charakter integracyjno-zapoznawczy. Wszyscy mogli poznać się nawzajem, wypowiedzieć na temat swoich obaw, oczekiwań i zgłosić ewentualne propozycje i wnioski do programu.

Następną wspólną imprezą były "Mikołajki". Wypadły one w dzień zajęć sportowych realizowanych na terenie Szkoły Policji w Słupsku i gdy po prawie dwóch godzinach intensywnych ćwiczeń dzieci opuszczały teren sali sportowej zostały zaskoczone miłą niespodzianką - każdy z uczestników otrzymał z rąk prowadzącego zajęcia policjanta drobny mikołajkowy upominek.
W trakcie „Małej Wigilii” zorganizowana na terenie Ośrodka uczestnicy wręczyli prowadzącemu zajęcia wykonany własnoręcznie przez całą grupę symboliczny stroik świąteczny i złożyli sobie nawzajem życzenia. Natomiast prowadzący zajęcia policjanci przynieśli ze sobą prezenty dla dzieciaków zebrane przez słuchaczy Szkoły Policji.

(3.2.2015)

Powrót na górę strony