O prawach autorskich prawie wszystko (AUDIO)
Naruszenie praw producentów nagrań muzycznych w internecie - to temat szkolenia, w którym uczestniczyli słuchacze kursu podstawowego Szkoły Policji w Słupsku. Spotkanie z młodymi policjantami poświęcone było głównie prawnym zagadnieniom walki ze zjawiskiem fonopiractwa w sieci internetowej, poruszono również kwestie sposobów rozpoznawania legalnych, oryginalnych produktów fonograficznych od wyrobów pirackich.
Przedstawiciele Związku Producentów Audio-Video (ZPAV) w trakcie wykładu połączonego z pokazem multimedialnym przedstawili, rolę podmiotu, który jest organizacją zbiorowego zarządzania prawami pokrewnymi producentów fonograficznych, a jednocześnie występuje na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jako pokrzywdzony w procesie karnym.
W trakcie wykładu zwrócono szczególną uwagę na naruszenie praw producentów fonograficznych w przypadku rozpowszechniania nagrań muzycznych za pośrednictwem portali internetowych świadczących usługi hostingu oraz oprogramowania opartego na technologii Peer-to-Peer (p2p). Ponadto zostały omówione kwestie odpowiedzialności karnej za utrwalanie i rozpowszechnianie plików zawierających chronione prawnie utwory.
Oddzielnym punktem wykładu były informacje na temat praktycznych działań związanych z zatrzymywaniem osób łamiących prawo oraz sposoby działania na miejscu zdarzenia związane z zabezpieczeniem w odpowiedni sposób materiału dowodowego.
Szkolenie zostało zorganizowane przez podinsp. Andrzeja Osińskiego w ramach działalności „Koła Prawno-Kryminalistycznego” funkcjonującego przy Zakładzie Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Słupsku.
(2.10.2013)