Aktualności

Policjanci będą mobilizować

imageDobiegła końca piąta edycja szkolenia dla policjantów realizujących zadania obronne, to przedostatnie w tym roku spotkanie prowadzone w specjalnie przygotowanej sali Wydziału do spraw Ochrony Informacji Niejawnych słupskiej Szkoły Policji. Kursanci od podstaw uczyli się między innymi tworzenia regulaminu jednostki zmilitaryzowanej, nakładania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych a także organizacji powołania rezerw osobowych w Policji.

Organizacja powołania rezerw osobowych w Policji była omawiana szczególnie dokładnie, gdyż od 2014 roku Komenda Główna Policji planuje zorganizować ćwiczenia powołania stanów osobowych w jednostkach organizacyjnych Policji, które nie były realizowane od momentu wybuchu II wojny światowej. W praktyce oznaczać to będzie, że do wybranej grupy mieszkańców kraju trafią w przyszłym roku wezwania mobilizacyjne, na podstawie których każdy adresat będzie miał obowiązek (zgodnie z Ustawą o powszechnym obowiązku obrony) stawienia się niezwłocznie w jednostce Policji, do której będzie miał nadany przydział mobilizacyjny. Całością systemu powiadamiania kierować będą Wojskowe Komendy Uzupełnień.
Zajęcia na kursie poprowadził przedstawiciel Głównego Sztabu Policji KGP asp.sztab. Marek Nadarzewski, który zwrócił uwagę na bardzo wysoki poziom realizacji zadań obronnych w Szkole Policji w Słupsku.

imageRównolegle z zakończeniem szkolenia obronnego, zakończyły się warsztaty obronne w których udział brali policjanci z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkoły Policji w Pile, Szkoły Policji w Katowicach oraz Szkoły Policji Słupsku, którzy zajmują się przygotowaniami obronnymi w swoich jednostkach. Warsztaty zorganizowane zostały przez Wydział ds. Ochrony Informacji Niejawnych. Celem spotkania było opracowanie wystandaryzowanej dokumentacji (decyzji i instrukcji) dotyczącej organizacji Stałego Dyżuru w Szkołach Policji w związku z wprowadzeniem Decyzji nr 345 Komendanta Głównego Policji w sprawie utworzenia w jednostkach organizacyjnych systemu stałych dyżurów.
Spotkanie prowadził podkom. Marcin Budzich a za merytoryczny nadzór nad przebiegiem przedsięwzięcia sprawował Kierownik Sekcji Przygotowań Obronnych Policji Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji kom. Sławomir Ignatowski. Opracowane w Słupsku wzory dokumentów trafią teraz do wszystkich polskich Szkół Policji, które będą miały obowiązek wykorzystywania ich w działaniach związanych z obronnością.

(30.9.2013)

Powrót na górę strony