Aktualności

Business Software Alliance o piractwie

imagePrawne aspekty ochrony programów komputerowych - to temat jednego ze szkoleń fakultatywnych, w których w popołudniowym czasie wolnym mogli uczestniczyć słuchacze kursu podstawowego. Zajęcia poprowadził Bartłomiej Witucki z Business Software Alliance w Polsce.

Piractwo komputerowe to bezprawne kopiowanie (zwielokrotnienie), używanie, wytwarzanie i rozpowszechnianie bez zezwolenia programu komputerowego chronionego przez prawo autorskie. Piractwo komputerowe przyjmuje różne formy. Może polegać na instalowaniu danego programu komputerowego na większej liczbie komputerów, niż przewiduje to licencja na program, instalowaniu na komputerze nielicencjonowanej kopii programu, a także kopiowanie programu z Internetu czy kopiowanie programu z jednego nośnika na drugi nośnik.
Zabronione jest kopiowanie programu bez zgody autora lub producenta utworu, rozpowszechnianie nielegalnych kopii, jak również samo używanie kopii z nielegalnym oprogramowaniem. Nie ma tu znaczenia, czy jest to sporadyczne kopiowanie programu dla znajomych i przyjaciół, użyczanie dysków instalacyjnych, rozpowszechnianie czy pobieranie pirackich aplikacji z Internetu, czy też zakup jednej kopii oprogramowania i jej instalacja na wielu komputerach, w tym też na prywatnych - zawsze jest to jednak łamanie prawa autorskie i stanowi przejaw piractwa komputerowego.

Zajęcia z zakresu ujawniania i zwalczania nielegalnego oprogramowania komputerowego przeprowadzone zostały przez Bartłomieja Wituckiego - koordynatora Business Software Alliance w Polsce. BSA to branżowa organizacja non-profit reprezentująca producentów oprogramowania i sprzętu komputerowego, powołana w celu podejmowania działań na rzecz bezpiecznego i zgodnego z prawem środowiska cyfrowego.
Jednym z najważniejszych priorytetów polityki BSA w sprawach publicznych jest m.in. ochrona praw własności intelektualnej (praw autorskich), bezpieczeństwo danych, rozwój publicznej administracji i e-usług, edukacja i rozwój kadry pracowniczej. BSA dąży do ochrony praw własności intelektualnej producentów oprogramowania i wprowadzania stosowanego prawa oraz promuje jego przestrzeganie.

BSA otrzymuje tysiące zgłoszeń od użytkowników końcowych, dystrybutorów, organów ścigania, swoich członków i współpracujących organizacji dotyczących podejrzeń korzystania z nielegalnego oprogramowania. Stowarzyszenie zajmuje się przypadkami łamania praw autorskich przez użytkowników końcowych w miejscach pracy, w których instalowane jest oprogramowanie bez stosownych licencji. Business Software Alliance, korzystając z najnowszych technologii, monitoruje także Internet w zakresie nielegalnych pobrań oprogramowania i dystrybucji pirackiego oprogramowania przez serwisy aukcyjne.
Organizacja stoi na stanowisku, że jednym z najlepszych sposobów zwiększenia poziomu przestrzegania praw własności intelektualnej jest uświadamianie negatywnych konsekwencji finansowych i operacyjnych, grożącym firmom korzystającym z nielicencjonowanego oprogramowania.

Podczas szkolenia koordynator BSA przedstawił policjantom akty prawne dotyczące ochrony programów komputerowych oraz omówił wszelkie kwestie związane z odpowiedzialnością karną i cywilną w przypadku naruszenia przepisów regulujących problematykę ochrony programów komputerowych. Ponadto w trakcie szkolenia poruszono zagadnienia związane z zakresem monopolu prawnoautorskiego oraz wszelkie kwestie dotyczące kopiowania oprogramowania i stosowania przepisów o dozwolonym użytku osobistym utworów i programów komputerowych.
Prowadzący wykład podkreślił ważny i istotny wpływ organów ścigania, w tym Policji na zwalczanie szkodliwego zjawiska, jakim jest piractwo komputerowe.

Szkolenie zostało zorganizowane przez podinsp. Andrzeja Osińskiego w ramach działalności „Koła Prawno - Kryminalistycznego” funkcjonującego przy Zakładzie Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Słupsku.

(14.8.2012)

Powrót na górę strony