Aktualności

Dzień Praw Człowieka

image 10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Dla upamiętnienia tego wydarzenia właśnie tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

W 1950 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło pierwszy międzynarodowy dzień – Dzień Praw Człowieka, który jest obchodzony 10 grudnia. Dzień ten ma na celu uczczenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne 10 grudnia 1948 r. W swojej rezolucji A/RES/423 (V) dotyczącej obchodów Dnia Praw Człowieka, Zgromadzenie Ogólne zaprosiło wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe do obchodzenia tego dnia. Rezolucja ta wzywa do podejmowania zwiększonych starań promujących obchody tego dnia.

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, stanowi niewątpliwie jedno z największych i najtrwalszych osiągnięć ONZ, przetłumaczona na większość języków świata zbiera oraz porządkuje osiągnięcia i postulaty człowieka, który od wielu setek lat toczy nie skończoną jeszcze walkę o swoją wolność i swoją godność.

Wskazując na przyrodzoną godność ludzką oraz niezaprzeczalność prawa do wolności i równości, Deklaracja była aktem bezprecedensowym. Stworzyła pierwszy filar praw człowieka oraz stanowiła swego rodzaju kamień węgielny, w oparciu o który dokonywał się proces ewolucyjnego powstawania międzynarodowego prawa specjalizującego się w ochronie praw człowieka.

Chociaż Deklaracja jest wyrazem woli politycznej, a nie prawnie wiążącym dokumentem o randze traktatu czy konwencji, uzyskała ona powszechną akceptację ze strony państw członkowskich. Wiele z nich cytowało Deklarację albo włączało jej treść do swoich podstawowych aktów prawa wewnętrznego. Podobnie, zawierane po 1948 roku umowy dwustronne i wielostronne dotyczące praw człowieka, opierały się na podstawowych założeniach zawartych w Deklaracji źródło.

(10.11.2015)

Powrót na górę strony