Przed wyjazdem na Bałkany
117 policjantów z kolejnej zmiany Jednostki Specjalnej polskiej Policji zakończyło ćwiczenia zgrywające w słupskiej Szkole Policji. Przed wyjazdem na Bałkany policjanci przez miesiąc doskonalili w Słupsku procedury, które na co dzień wykonywane będą w Kosowie. Dziś w południe, w auli Szkoły odbyło się uroczyste pożegnanie kontyngentu.
W trakcie uroczystości wszyscy członkowie kontyngentu otrzymali świadectwa ukończenia specjalistycznego kursu pozwalającego na pełnienie służby w misjach po za granicami kraju. Dowódca 23. zmiany kontyngentu odebrał też flagę narodową, która powiewać będzie w polskiej bazie na Bałkanach. W uroczystym zakończeniu szkolenia uczestniczyli przedstawiciele Komendy Głównej: dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji insp. Rafał Łysakowski oraz naczelnik Wydziału do spraw Kontyngentów Policyjnych i Oficerów Łącznikowych BMWP podinsp. Ireneusz Sieńko.
Podsumowaniem miesięcznych ćwiczeń były kilkudniowe działania na poligonie wojsk NATO w Wicku Morskim koło Ustki. W takcie zajęć poligonowych policjanci ćwiczyli między innymi rozpraszanie agresywnego tłumu, udzielanie pierwszej pomocy osobom rannym znajdującym się pod odstrzałem oraz wykorzystanie granatów dymnych i gazów łzawiących. Na poligonowej strzelnicy doskonalono natomiast umiejętności strzeleckie wykorzystaniem broni długiej. Realizmu ćwiczeń dopełniły też „koktajle Mołotowa”, które już kilkakrotnie były używane przez agresywny tłum, wobec którego interwencje musieli podejmować polscy policjanci w Kosowskiej Mitrowicy.
W ramach ćwiczeń na terenie Szkoły Policji doskonalone były elementy służby patrolowej. Policjanci poruszali się w małych grupach po ulicach Szkoły. W trakcie patrolowania należało w odpowiedni sposób zareagować na - prowadzony w ich kierunku - ostrzał z broni palnej. W trakcie zajęć wykorzystywano ćwiczebną amunicję, prowadzono blokady dróg oraz przeszukania dużych pomieszczeń, które były zadymione i nieoświetlone.
Wszystkie policyjne formacje są przygotowane do prowadzenia działań z udziałem plutonów pochodzących z różnych krajów. Wśród zadań, które stoją przed polskimi policjantami są między innymi konwoje polityków i osób duchownych, zabezpieczanie więzień i aresztów, ochrona procesów sądowych szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz wsparcie lokalnych jednostek prowadzących kontrolę graniczną w przypadku zagrożenia ich bezpieczeństwa, głównie na granicy Kosowa z Serbią i Czarnogórą.
Policjanci, którzy wyjadą do Kosowa to już 23. zmiana kontyngentu. Od grudnia 2008 polscy policjanci nie służą już pod flagą Narodów Zjednoczonych. Organizację i administrację misji EULEX przejęła Unia Europejska. Państwa powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii cały czas borykają się z konfliktami etnicznymi. Prowincja Kosowo, na terenie której stacjonuje polska Jednostka Specjalna Policji, w lutym 2008 roku ogłosiła jednostronnie niepodległość. Faktu tego w dalszym ciągu nie uznaje Serbia, dla której Kosowo jest prowincją autonomiczną. Niejednoznaczna sytuacja polityczna jest dodatkowym źródłem konfliktów pomiędzy kosowskimi Albańczykami i Serbami.
Dowódcą delegowanych policjantów, którzy wyjadą do Kosowa jest mł.insp. Paweł Kurowski, a jego zastępcą - nadkom. Adrian Klejner. Tak jak w poprzednich rotacjach, również i teraz w składzie znajdują się kobiety. Do misji przygotowuje się 113 policjantów i 4 policjantki, które pełnić będą funkcje szefa logistyki, pomocnika szefa kompanii, oficera dyżurnego oraz pielęgniarki. W 23. rotacji pełnić będzie również służbę dwóch policjantów słupskiej Szkoły Policji: st.asp. Andrzej Bezulski - szef kompanii oraz asp.sztab. Jacek Radziuk, który odpowiadać będzie za łączność.
Szkoła Policji w Słupsku jest jedyną szkołą policyjną w kraju kształcącą policjantów wykonujących zadania w misjach pokojowych na całym świecie.
(4.2.2014)